Judecătoria Salonta a decis vineri 1 august începerea judecății într-un dosar penal care vizează fapte de fals informatic, având ca obiect presupusa generare și transmitere de documente bancare false în contextul unei vânzări nerealizate de autoturisme de lux.
În dosar sunt inculpați Tiriteu Gheorghe Alexandru, în calitate de administrator al SC DMG PRO SRL, o societate comercială aflată în procedură de insolvență, reprezentată prin lichidatorul judiciar Prompt Insolv IPURL.
Potrivit rechizitoriului emis la data de 21 ianuarie 2025 de Parchetul de pe lângă Judecătoria Salonta, inculpatul Tiriteu Gheorghe Alexandru, în calitate de administrator al SC DMG PRO SRL, ar fi modificat fără drept, în datele de 04.03.2022 și 09.03.2022, date informatice existente în conținutul unor ordine de plată electronice, provenind aparent de la două instituții bancare: Raiffeisen Bank și Banca Transilvania.
Documentele, transmise ulterior persoanelor vătămate – un cuplu de cetățeni străini identificați drept Persiano X și Persiano Yar fi fost utilizate pentru a crea aparența că inculpatul și societatea pe care o reprezenta ar fi restituit sume de bani în valoare totală de 38.000 de euro, bani care, potrivit probelor administrate, nu au ajuns niciodată în conturile beneficiarilor.
Persoanele vătămate ar fi contractat serviciile SC DMG PRO SRL pentru achiziționarea unui autoturism marca Audi Q7 3.0 TDI, achitând suma de 52.000 de euro. Ulterior, livrarea vehiculului a fost întârziată nejustificat, iar inculpatul ar fi încercat să ofere un alt model, ceea ce i-a determinat pe cumpărători să solicite returnarea banilor. În aprilie 2022, aceștia au reușit să recupereze 12.500 de euro, restul fiind refuzat la restituire.
În sprijinul acuzării, procurorii au prezentat documente PDF și capturi de ecran presupus emise de aplicațiile bancare BT24 și Raiffeisen, pe care inculpatul le-ar fi transmis victimelor pentru a le convinge că plățile au fost efectuate. Documentele prezentau tranzacții bancare către conturile persoanelor vătămate, însă băncile implicate au confirmat în scris că operațiunile nu au existat, conturile nu aveau sold suficient, iar formularele bancare prezentate nu corespundeau cu cele utilizate în realitate.
Una dintre capturile transmise prin aplicația Messenger conținea mențiunea „Tranzacția a fost creată”, însă fără ca aceasta să fie efectiv procesată. Răspunsurile oficiale ale instituțiilor bancare au confirmat că tranzacțiile aveau status „Failed” (eșuate) din cauza lipsei de fonduri, iar documentele atașate nu sunt conforme cu realitatea bancară.
Apărarea a susținut că nu este vorba despre modificare fără drept a datelor informatice, întrucât accesul la aplicațiile bancare s-a realizat în mod legal, prin conturile proprii ale societății. Tiriteu ar fi folosit șabloanele aplicațiilor bancare pentru a genera ordine de plată nefinalizate, pe care le-a transmis ulterior persoanelor vătămate pentru a demonstra o aparentă bună credință în procesul de restituire.
- Rechizitoriul este suficient de clar și conține toate elementele necesare,
- Probele administrate au fost obținute legal și nu există vicii care să atragă nulitatea acestora,
- Instanța a fost legal sesizată, iar Judecătoria Salonta este competentă material și teritorial să judece cauza.
În consecință, instanța a dispus începerea judecății față de Tiriteu Gheorghe Alexandru și SC DMG PRO SRL (prin lichidator) pentru comiterea infracțiunii de fals informatic în formă continuată, prevăzută de art. 325 Cod penal, cu aplicarea art. 35 alin. (1) Cod penal.
Infracțiunea de fals informatic presupune, conform legii, fapta de a introduce, modifica sau şterge, fără drept, date informatice ori de a restricţiona, fără drept, accesul la aceste date, rezultând date necorespunzătoare adevărului, în scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecinţe juridice.
