• Contact
luni, iunie 9, 2025
  • Login
No Result
View All Result
Bihor Just
19 °c
Oradea
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact
No Result
View All Result
Bihor Just
No Result
View All Result

O fostă consilieră a ministrul Transporturilor, acuzată că a intermediat ”comisioane” de 2 milioane de euro

by Adrian Labos
13/02/2023
in Stiri, Recomandate
0 0
0
O fostă consilieră a ministrul Transporturilor, acuzată că a intermediat ”comisioane” de 2 milioane de euro

foto generic | sursă foto: tv8.md

23
SHARES
160
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate corupției au trimis-o în judecată pe Vasilica Mihaela Szechely, fostă consilieră a  ministrului Transporturilor în perioada 10 iulie 2012 – 21 decembrie 2012, acuzată de trafic de influență. Investigațiile în dosarul în care au mai fost inculpați soțul consilierei, un alt cetățean italian cu presupuse conexiuni în mediul politic și compania Team Delta Proiect (alături de administratorul său de drept, inculpat pentru spălare de bani) au fost făcute de o echipă comună româno-belgiană.

Cazul în care este implicată fosta consilieră se referă la comisioane de peste 2 milioane de euro încasate ”în schimbul deblocării unor plăți datorate de stat unei companii pentru lucrări de reabilitare a unor tronsoane de cale ferată”, susțin procurorii DNA. Este vorba despre refacerea unor tronsoane de cale ferată pe ruta București – Constanța, care a fost finanțată în proporție de 75% din fonduri europene și 25% din bugetul de stat. În contul lucrărilor efectuate, constructorul, o firmă din Italia, urma să încaseze de la CFR 15 milioane de euro, plăți care nu fuseseră achitate în luna mai 2012.

Ajutată de soțul său, Mihaela Vasilica Szechely ar fi cerut, în sediul Ministerului Transporturilor, o sumă de bani de la reprezentantul sucursalei companiei de construcții pentru a interveni la diverse persoane din minister în scopul deblocării banilor datorați de CFR pentru lucrările de reabilitare.

”Pentru a întări convingerea reprezentanților companiei constructoare că plata comisionului reprezintă unica modalitate de rezolvare a problemei legată de plățile scadente și restante ale CFR, unul dintre cetățenii italieni (altul decât soțul consilierei – n.n.) ar fi pretins de la directorul general al companiei de construcții din Italia (martor) plata acelorași sume drept comision (sume ce fuseseră deja pretinse de Szechely Mihaela Vasilica cu ajutorul soțului). Banii ar fi reprezentat prețul influenței pe care inculpatul promitea să o folosească asupra ministrului Transporturilor pentru a-l determina să se implice în rezolvarea problemei sucursalei din România a companiei italiene”, au explicat procurorii DNA.

În urma acestor intervenții, între 2012 și 2015, Mihaela Szechely a primit, atât pentru ea, cât și pentru ceilalți doi cetățeni italieni, de la reprezentantul sucursalei companiei de construcții din Italia, suma de 9 milioane de lei (aproape 2 milioane de euro). Banii ar fi fost primiți în contul societății Team Delta Proiect SRL, mascați prin contracte fictive.

”Din contul societății Team Delta Proiect SRL, perioada 5 noiembrie 2012 – 26 august 2013, ar fi fost transferată suma de 4.472.141 lei (1.020.550 euro), prin 35 de operațiuni de transfer bancar, în conturile a două societăți belgiene aflate sub controlul inculpatului cetățean italian (altul decât soțul consilierei – n.n.), ca preț al intervenției descrise anterior. Plățile prin transfer bancar au fost justificate prin contracte fictive”, au arătat anchetatorii.

Bani pentru campania alectorală?

Cercetările au condus la ipoteza că, în perioada imediat următoare încasării sumelor de la societatea Team Delta Proiect SRL, una din cele două societăți înregistrate în Belgia a făcut plăți către firme din România, ”plăți reprezentând contravaloarea unor servicii de publicitate pentru campania electorală ocazionată de alegerile parlamentare din anul 2012, beneficiar al acestor servicii fiind o alianță politică”. Cu privire la aceste fapte, săvârșite pe teritoriul Belgiei, cercetările sunt continuate de autoritățile belgiene.

O altă parte din banii ajunși în contul firmei Team Delta Proiect, adică 465.000 de lei, au fost retrași în anul 2012 de administratorul de drept al societății, o persoană care preluase de la Szechely Mihaela Vasilica administrarea companiei după ce aceasta a devenit consilier al ministrului Transporturilor. Banii retrași ar fi fost folosiți în interesul firmei, în interes personal ori al celorlalți inculpați, susțin anchetatorii.

Potrivit DNA, soțul Mihaelei Vasilica Szechely ar fi intermediat discuțiile cu ambii reprezentanți ai companiei de construcții din Italia, cu privire la condițiile și la modul de plată a comisioanelor.

”De asemenea, în calitate de asociat și administrator de facto al firmei Team Delta Proiect SRL, acesta ar fi dispus transferul unei sumei de 4.472.141 lei (1.020.550 euro) în conturile firmelor belgiene, cunoscând că suma provine din săvârșirea unei infracțiuni. În perioada octombrie 2012 – mai 2013, același inculpat ar fi determinat înregistrarea, în evidențele contabile ale societății Team Delta Proiect SRL, a unor facturi aferente unor achiziții fictive de bunuri și servicii, având ca rezultat neplata unor obligațiilor fiscale în valoare totală de 1.413.522 lei”, au precizat investigatorii.

Procurorii au dispus sechestru asigurător asupra unor bunuri imobile și proprire pe conturi ale inculpaților.

Investigațiile din acest dosar s-au desfășurat în cadrul unei echipe comune de anchetă (Joint Investigative Team), instrument de cooperare judiciară internațională în materie penală între statele membre ale Uniunii Europene, din care fac parte DNA și autorități de aplicare a legii din Belgia. Investigația a fost realizată cu sprijinul OLAF și al EUROJUST.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului București cu propunerea de a se menține măsurile preventive dispuse față de doi dintre inculpați, respectiv controlul judiciar asupra celor doi cetățeni italieni acuzați de trafic de influență, complicitate la trafic de influență, spălare de bani și evaziune fiscală.

Tags: campanie electoralăcomisioaneconsilierăDNAministrul Transporturilorreabilitare cale feratăspălare de banitrafic de influență
Adrian Labos

Adrian Labos

Next Post
Sentință definitivă în cazul omului de afaceri Mihai Crișan, acuzat că a dat mită unor polițiști din Satu Mare: fapta nu există

Sentință definitivă în cazul omului de afaceri Mihai Crișan, acuzat că a dat mită unor polițiști din Satu Mare: fapta nu există

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cautare

No Result
View All Result

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Categorii

  • Administraţie
  • Anchete
  • Anunțuri
  • Arhiva
  • Avocatura
  • Citatul zilei
  • Cultură
  • Dezbatere
  • Drept
  • Economie
  • Educatie
  • Eveniment
  • Fara categorie
  • Gura pamfletarului
  • Haz de necaz
  • International
  • Interviu
  • Învăţământ
  • Invitatul săptămânii
  • Juridic
  • justitie
  • Justiţie
  • Lectii
  • Opinii
  • Politic
  • Politică externă
  • prim
  • Prim Plan
  • Prim Plan 2
  • Procese
  • Război
  • Recomandate
  • Sanatate
  • Sănătate
  • Satu Mare
  • Sistemul judiciar
  • Social
  • Spațiu Virtual
  • Sport
  • Stiri
  • Știri
  • Video

Articole recente

  • O propunere legislativă extinde despăgubirile morale și pentru victimele indirecte ale vătămărilor
  • Democrație (dez)echilibrată
  • Modalitate de dobândire a dreptului de proprietate asupra bunurilor mobile | Decizii relevante
  • Victorie la Cluj! CSM CSU Oradea este la un singur succes de titlul național la baschet masculin
  • Țigări de contrabandă în Bihor: doi suspecți reținuți în cadrul operațiunii „Jupiter”

Arhive

  • iunie 2025
  • mai 2025
  • aprilie 2025
  • martie 2025
  • februarie 2025
  • ianuarie 2025
  • decembrie 2024
  • noiembrie 2024
  • octombrie 2024
  • septembrie 2024
  • august 2024
  • iulie 2024
  • iunie 2024
  • mai 2024
  • aprilie 2024
  • martie 2024
  • februarie 2024
  • ianuarie 2024
  • decembrie 2023
  • noiembrie 2023
  • octombrie 2023
  • septembrie 2023
  • august 2023
  • iulie 2023
  • iunie 2023
  • mai 2023
  • aprilie 2023
  • martie 2023
  • februarie 2023
  • ianuarie 2023
  • decembrie 2022
  • noiembrie 2022
  • octombrie 2022
  • septembrie 2022
  • august 2022
  • iulie 2022
  • iunie 2022
  • mai 2022
  • aprilie 2022
  • martie 2022
  • februarie 2022
  • ianuarie 2022
  • decembrie 2021
  • noiembrie 2021
  • octombrie 2021
  • septembrie 2021
  • august 2021
  • iulie 2021
  • iunie 2021
  • mai 2021
  • aprilie 2021
  • martie 2021
  • februarie 2021
  • ianuarie 2021
  • decembrie 2020
  • noiembrie 2020
  • octombrie 2020
  • septembrie 2020
  • august 2020
  • iulie 2020
  • iunie 2020
  • mai 2020
  • aprilie 2020
  • martie 2020
  • ianuarie 2020
Site-ul bihorjust.ro şi conținutul acestuia sunt protejate de Legea drepturilor de Autor din România şi de dispoziţii privitoare la copyright aplicabile în alte teritorii din afara ţării. Preluarea de pe site-ul bihorjust.ro a materialelor (text, foto şi/sau video) purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală se poate face doar cu citarea sursei, cu URL/hyperlink, în limita a 250 de semne.

Categorii

  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact

Legal

  • Termeni Și Condiții
  • Declinarea responsabilității
  • Politica de confidentialitate

Site

  • Contact
2020 BihorJust.ro. Toate drepturile rezervate.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.