• Contact
  • Facebook
luni, februarie 16, 2026
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • SĂ NU ZICI CĂ NU ȚI-AM SPUS
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • SĂ NU ZICI CĂ NU ȚI-AM SPUS
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Judecătoarea Crina Muntean, de la Tribunalul Bihor, suspendată din funcție pe 6 luni

Judecătoarea Crina Muntean, de la Tribunalul Bihor | sursă foto: Bihoreanul

800.000 de euro, ceruți de peste 150 de polițiști locali. Ce reprezintă uriașa sumă

La loc comanda | Candidații cu risc de COVID-19 NU vor fi primiți la examenul pentru avocatură

Judecătoarea Crina Muntean, din nou la judecata CSM cu acțiunea disciplinară în cazul încălcării repartizării aleatorii a dosarelor

by Adrian Labos
24 mai 2023
in Prim Plan, Recomandate, Sistemul judiciar
A A
320
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Crina Muntean, judecătoarea de la Tribunalul Bihor suspendată șase luni din magistratură pentru ”manifestări care aduc atingere onoarei sau probității profesionale ori prestigiului justiției, săvârșite în exercitarea sau în afara exercitării atribuțiilor de serviciu”, este din nou în vizorul Consiliului Superior al Magistraturii. Secția pentru judecători în materie disciplinară a CSM a anunțat, miercuri, că pe 23 septembrie va continua judecata unei acțiuni disciplinare exercitată de Inspecția Judiciară față de magistratul bihorean sub acuzația de ”nerespectarea dispozițiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor”.

Potrivit deciziei din 15 iulie, Secția pentru judecători în materie disciplinară a respins mai multe excepții de nulitate absolută a acțiunii disciplinare față de judecătoarea Crina Muntean, sub aspectul art. 99 (abateri disciplinare ale magistraților) lit. o) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor – ”o) nerespectarea dispozițiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor”:

”Cu unanimitate, Respinge excepția nulității absolute a acțiunii disciplinare și a Rezoluției nr. 1839/02.07.2019 pentru lipsa interesului autorului sesizării și a calității de reprezentant. Respinge excepția nulității absolute a acțiunii disciplinare derivând din nulitatea Rezoluției nr. 233A/II din data de 12.03.2019 emise de inspectorul șef, respectiv lipsa calității acestuia de reprezentant al Inspecției Judiciare.

Respinge excepția nulității absolute a acțiunii disciplinare și a Rezoluției nr. 1839/02.07.2019, derivând din nelegalitatea formării echipei de inspectori desemnate în vederea efectuării cercetării disciplinare, din lipsa verificărilor prealabile și a cercetării disciplinare în ceea ce privește fapta concretă reținută în acțiunea disciplinară, din nulitatea cercetării disciplinare din perspectiva nerespectării dreptului la apărare și din încălcarea principiului neretroactivității legii.

Califică excepția nulității absolute a acțiunii disciplinare și a Rezoluției nr. 1839/02.07.2019 rezultând din încălcarea normelor de competență funcțională de către Inspecția Judiciară, ca fiind apărare de fond.

Cu majoritate, Respinge excepția nulității absolute a acțiunii disciplinare și a Rezoluției nr. 1839/02.07.2019 pentru încălcarea dispozițiilor legale privind repartizarea aleatorie a sesizării.

Fixează termen pentru continuarea judecății cauzei la data de 23.09.2020, cu citarea părților. Cu drept de recurs, odată cu fondul.”

În acest caz, în raportul Inspecţiei Judiciare se arată că:

“După adoptarea Hotărârii de Colegiu nr.15/12.07.2018, când la propunerea noii conduceri a Tribunalului Bihor s-a decis, în principiu, renunţarea la separarea strictă a funcţiilor judiciare cu motivarea expresă că se încalcă repartizarea aleatorie, doamna judecător Muntean Crina Elena s-a opus acestei hotărâri, a formulat plângere prealabilă împotriva ei, a pledat pentru împiedicarea punerii sale în executare. Toate aceste acţiuni şi inacţiuni realizate fie ca vicepreşedinte şi înlocuitor al preşedintelui secţiei penale, fie ca titular unic al completelor de drepturi şi libertăţi, de către doamna judecător Muntean Crina Elena realizează elementul material al abaterii disciplinare prevăzute de art. 99 lit.o din Legea 303/2004 (…) Este dovedită şi legătura de cauzalitate între acţiunile şi inacţiunile doamnei judecător şi urmarea produsă (…) În latură subiectivă, se constată că fapta a fost săvârşită cu intenţie (…) În realitate, doamna judecător a urmărit excluderea unor judecători din activitatea de drepturi și libertăți.”

În apărarea sa, judecătoarea Crina Muntean a invocat, la data efectuării controlului, un raport al Inspecţiei Judiciare referitor la Curtea de Apel Oradea din care reieșea că circuitul dosarelor având ca obiect supravegherea tehnică şi percheziţia urmau să fie repartizate manual unui singur complet specializat constituit. Astfel, la Tribunalul Bihor era firesc ca practicile instanţei ierarhic superiare să fie adoptate, considera magistratul.

Crina Muntean a mai susţinut că desemnarea sa ca unic judecător de drepturi şi libertăţi avea un caracter temporar şi de aceea al doilea complet de drepturi şi libertăţi nu a fost desfiinţat, în așteptarea unui nou judecător.

Rezoluția Inspecției Judiciare în cazul judecătoarei Crina Muntean, acuzată de încălcarea art. 99 (abateri disciplinare ale magistraților) lit. o) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor:

Partajează acest conținut:

Tags: acţiune disciplinarăCrina MunteanInspecția Judiciarărepartizarea aleatorie a cauzelorSecția pentru judecători în materie disciplinară a CSM
Previous Post

800.000 de euro, ceruți de peste 150 de polițiști locali. Ce reprezintă uriașa sumă

Next Post

La loc comanda | Candidații cu risc de COVID-19 NU vor fi primiți la examenul pentru avocatură

Related Posts

Flagrant în Sânmartin: dealer de droguri prins în timp ce oferea substanțe interzise gratuit
Prim Plan

Flagrant în Sânmartin: dealer de droguri prins în timp ce oferea substanțe interzise gratuit

by Carla Teodora
16 februarie 2026
Fost viceprimar ucis în propria locuință pentru 4.000 lei
Prim Plan

Fost viceprimar ucis în propria locuință pentru 4.000 lei

by Ela Ardelean
15 februarie 2026
Răsturnare totală: Soția primarului din Borod, Florina Sârca, achitată definitiv în dosarul fraudei cu subvenții UE
Prim Plan

Răsturnare totală: Soția primarului din Borod, Florina Sârca, achitată definitiv în dosarul fraudei cu subvenții UE

by Carla Teodora
13 februarie 2026
Next Post
Casa de Asigurări a Avocaților: doar avocații care au depus o cerere beneficiază de amânarea plăților sau de scutire de majorări pentru întârzieri

La loc comanda | Candidații cu risc de COVID-19 NU vor fi primiți la examenul pentru avocatură

Articole recente

  • Flagrant în Sânmartin: dealer de droguri prins în timp ce oferea substanțe interzise gratuit
  • Se putea și mai rău! Adversar din Spania pentru CSM Oradea în optimile Euro Cup la polo
  • Doliu la Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei: Profesorul Pirtea Petru, reper al învățământului bihorean, s-a stins din viață
  • Tragedia din Tășad ajunge în instanță: începe judecata în cazul adolescentului de 16 ani lovit mortal de o mașină
  • Un meci pentru a noua finală de Cupa României! Trei „supraviețuitori” după finala de campionat din 2016
  • Incendii în Oradea, în miez de noapte: apartamente și mașini la un pas de tragedie
  • Rácz Attila, implicat în mai multe dosare privind comerțul cu produse petroliere, a murit la 56 de ani
  • Scandal în Bihor: bărbat trimis în judecată după ce ar fi intrat peste fosta soție și ar fi amenințat familia acesteia
  • Fost viceprimar ucis în propria locuință pentru 4.000 lei
  • Șase goluri în „amicalul” Transilvania Sport Academy – Bihorul Beiuș

Categorii

februarie 2026
L Ma Mi J V S D
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
« ian.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • SĂ NU ZICI CĂ NU ȚI-AM SPUS

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.