• Contact
luni, iunie 9, 2025
  • Login
No Result
View All Result
Bihor Just
19 °c
Oradea
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact
No Result
View All Result
Bihor Just
No Result
View All Result

”Ca judecător independent, mă simt insultată” | Reacția unui magistrat la ”îndrumarea și consilierea” oferite de Ambasada SUA

by Adrian Labos
13/02/2023
in Recomandate, Sistemul judiciar
0 0
5
”Ca judecător independent, mă simt insultată” | Reacția unui magistrat la ”îndrumarea și consilierea” oferite de Ambasada SUA

judecătoarea Mădălina Elena Dârdeci, de la Tribunalul București | sursă foto: gandul.ro

0
SHARES
4.8k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Declarațiile rezidentului regional al SUA pentru combaterea corupției în România și Bulgaria, Jessica Kim, referitoare la asistența și îndrumarea acordată României de Statele Unite în domeniul justiției și combaterii corupției au primit o replică tranșantă din partea unui magistrat din cadrul Tribunalului București. ”Eu, ca Judecător independent, nu am nevoie de îndrumare ca să pronunț soluția în dosar/soluțiile în dosare. Vremea plicurilor galbene a apus, este vremea îndrumărilor, se pare…”, a precizat judecătoarea Mădălina Elena Dârdeci.

Într-un interviu acordat spotmedia.ro, Jessica Kim, reprezentantul anticorupție al Washingtonului, a declarat că Statele Unite au oferit asistență României ”prin instruirea procurorilor, anchetatorilor și judecătorilor în diferite domenii, inclusiv pentru analiza datelor financiare, investigații privind spălarea de bani și activelor offshore, tehnici speciale de anchetă în cazuri de crimă organizată și gestionarea cazurilor complexe, împărtășind experiență și cele mai bune metode pe care le-am acumulat timp de zeci de ani în acest domeniu”.

Potrivit Jessicăi Kim, în ultimul an au fost oferite peste zece programe de instruire în România, ”special modelate pe nevoile partenerilor noștri”.

”Am oferit îndrumare în funcție de nevoile din dosare, la cererea partenerilor.Am oferit consiliere pentru reforme procedurale și legislative, spre exemplu, prin promovarea reformelor țintite către asigurarea independenței Justiției”, a afirmat rezidentului regional al SUA pe probleme de corupție.

Declarațiile reprezentantului anticorupție al Washingtonului au fost taxate de judecătoarea Mădălina Elena Dârdeci, de la Tribunalul București. Într-o postare pe Facebook, aceasta atrage atenția că este judecător independent, care nu este partener cu nimeni și nu are nevoie de îndrumare pentru a pronunța soluții în dosare. Magistratul consideră că se dorește o justiție dependentă de ”anumiți păpușari” și se declară insultată de declarațiile Jessicăi Kim.

Postarea judecătoarei Mădălina Elena Dârdeci:

“De la dna J.Kim, citire…

„De asemenea, am oferit îndrumare în funcție de nevoile din dosare, la cererea partenerilor. Am oferit consiliere pentru reforme procedurale și legislative, spre exemplu, prin promovarea reformelor țintite către asigurarea independenței Justiției”

1. Poate SUA nu a înțeles că eu, ca Judecător independent, nu sunt partener nici cu SUA, nici cu dna Kim și nici cu altcineva!

2. Eu, ca Judecator independent, nu am nevoie de îndrumare ca să pronunț soluția în dosar/soluțiile în dosare. Vremea plicurilor galbene a apus, este vremea îndrumărilor, se pare…

3. Ceea ce SUA încearcă să facă, inclusiv „prin lucrurile trăznite” spuse de dna Kim, demonstrează că se dorește o justiție NU INDEPENDENTĂ, ci DEPENDENTĂ „de anumiti păpușari”

4. Eu, ca Judecător independent, mă simt insultată de declarațiile dumneavoastră!

5. Încă mai sunt JUDECĂTORI în România”.

Tags: Ambasada SUAasistentăjudecătorjustițieMădălina Elena Dârdecireacţie
Adrian Labos

Adrian Labos

Next Post
Ministrul de Finanțe, Florin Cîțu: Firmele vor putea AMÂNA plata taxelor până pe 25 decembrie

Motivele pentru care Curtea Constituțională a respins o EXCEPȚIE ridicată de o firmă din Satu Mare referitoare la dreptul de deducere a TVA

Comments 5

  1. Negrei Niculae says:
    4 ani ago

    Felicitari dna judecator!

    Răspunde
  2. Tosca Cristina says:
    4 ani ago

    Pur și simplu o iubesc pe doamna judecător pentru atitudinea și replica dată unor neaveniți ,fie ei și din SUA.Păcat că nu avem mai mulți magistrați la fel.Altfel ar fi aratat România,nu ca acum,o țară jefuită,îngenuncheată,umilită.Iar oamenii…ah,oamenii…!

    Răspunde
  3. bucataru says:
    4 ani ago

    SUPERB!!!! ASA TREBUIE SA PROCEDEZE TOTI,..DACA CEI CARE CONDUC TARA ASTA,STAU,INCOBOITATI IN FATA UNOR CACACIOSI DE PESTE OCEAN..AMERICA SA SI FACA ORDINE IN TARA LOR,UNDE POCNESC PISTOALELE SI BOMBELE LA FIECARE COLT DE STRADA,IN SCOLI SI MAGAZINE,NU AVEM NEVOIE FE INDRUMAFILE LO R IDIOATE,CINE SUNT EI???

    Răspunde
  4. ion spirache says:
    4 ani ago

    Asa trebuie sa fie un judecator cu adevarat independent!Au mai fost consilieri la noi in tararusi,nemti . Atunci eram o tara prietena dar ocupata.

    Răspunde
  5. Sase sase says:
    4 ani ago

    Doamna judecător are dreptate. Însă independenta judecătorilor este relativa la nou. După lege judecatorii sunt independenți in luarea deciziilor și pronunțarea sentințelor. Problema este ca aceasta independenta este dimensionată de insisi domnii (doamnele) judecatori. Au atâta independenta câta au curajul sau uneori interesul sa și-o ia. Asa cum spunea și fostul președinte Basescu. Nimeni nu împiedica un judecător sa ia deciziile pe care le crede de cuviință cu respectarea legilor. Judecătorul independent de la noi aplica legea aleatoriu, protejând infractori aflați spre vârful scării sociale și politice. Prea multe sentințe cu suspendare pentru infractiuni care in alte state ar fi pedepsite cu ani grei de închisoare cu executare. Din cauza asta nimănui din protipendada politica nu ii este frica de vreo condamnare. Cele cateva exemple de condamnări sunt cazurile care confirma regula, fiind excepții.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cautare

No Result
View All Result

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Categorii

  • Administraţie
  • Anchete
  • Anunțuri
  • Arhiva
  • Avocatura
  • Citatul zilei
  • Cultură
  • Dezbatere
  • Drept
  • Economie
  • Educatie
  • Eveniment
  • Fara categorie
  • Gura pamfletarului
  • Haz de necaz
  • International
  • Interviu
  • Învăţământ
  • Invitatul săptămânii
  • Juridic
  • Justiţie
  • justitie
  • Lectii
  • Opinii
  • Politic
  • Politică externă
  • prim
  • Prim Plan
  • Prim Plan 2
  • Procese
  • Război
  • Recomandate
  • Sanatate
  • Sănătate
  • Satu Mare
  • Sistemul judiciar
  • Social
  • Spațiu Virtual
  • Sport
  • Știri
  • Stiri
  • Video

Articole recente

  • Victorie la Cluj! CSM CSU Oradea este la un singur succes de titlul național la baschet masculin
  • Țigări de contrabandă în Bihor: doi suspecți reținuți în cadrul operațiunii „Jupiter”
  • Accident rutier grav în Tileagd: motociclist rănit și transportat la spital
  • Contabilii, auditorii și consultanții fiscali ar putea recupera mai ușor onorariile restante: contractele cu clienții devin titluri executorii
  • Medicii ar putea fi obligați să programeze pacienții pentru investigații ulterioare și să faciliteze accesul la a doua opinie medicală

Arhive

  • iunie 2025
  • mai 2025
  • aprilie 2025
  • martie 2025
  • februarie 2025
  • ianuarie 2025
  • decembrie 2024
  • noiembrie 2024
  • octombrie 2024
  • septembrie 2024
  • august 2024
  • iulie 2024
  • iunie 2024
  • mai 2024
  • aprilie 2024
  • martie 2024
  • februarie 2024
  • ianuarie 2024
  • decembrie 2023
  • noiembrie 2023
  • octombrie 2023
  • septembrie 2023
  • august 2023
  • iulie 2023
  • iunie 2023
  • mai 2023
  • aprilie 2023
  • martie 2023
  • februarie 2023
  • ianuarie 2023
  • decembrie 2022
  • noiembrie 2022
  • octombrie 2022
  • septembrie 2022
  • august 2022
  • iulie 2022
  • iunie 2022
  • mai 2022
  • aprilie 2022
  • martie 2022
  • februarie 2022
  • ianuarie 2022
  • decembrie 2021
  • noiembrie 2021
  • octombrie 2021
  • septembrie 2021
  • august 2021
  • iulie 2021
  • iunie 2021
  • mai 2021
  • aprilie 2021
  • martie 2021
  • februarie 2021
  • ianuarie 2021
  • decembrie 2020
  • noiembrie 2020
  • octombrie 2020
  • septembrie 2020
  • august 2020
  • iulie 2020
  • iunie 2020
  • mai 2020
  • aprilie 2020
  • martie 2020
  • ianuarie 2020
Site-ul bihorjust.ro şi conținutul acestuia sunt protejate de Legea drepturilor de Autor din România şi de dispoziţii privitoare la copyright aplicabile în alte teritorii din afara ţării. Preluarea de pe site-ul bihorjust.ro a materialelor (text, foto şi/sau video) purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală se poate face doar cu citarea sursei, cu URL/hyperlink, în limita a 250 de semne.

Categorii

  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact

Legal

  • Termeni Și Condiții
  • Declinarea responsabilității
  • Politica de confidentialitate

Site

  • Contact
2020 BihorJust.ro. Toate drepturile rezervate.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Stiri
  • Procese
  • Anchete
  • Sistemul judiciar
  • Avocatura
  • Contact

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.