• Contact
  • Facebook
duminică, noiembrie 9, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
19 °c
Oradea
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Românii care „fac naveta” pentru țigări, în vizorul Fiscului

Cesiunea părților sociale și consecințele greșitei calificări a naturii juridice a convenției | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ

Românii care „fac naveta” pentru țigări, în vizorul Fiscului

by Ela Ardelean
9 noiembrie 2025
in Drept, Economie
A A
0
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Micul trafic de țigări practicat la granița României cu Bulgaria – fenomen răspândit masiv după scumpirea accelerată a produselor din tutun – se pregătește să intre sub o reglementare strictă. Un proiect de modificare a Codului Fiscal, analizat în prezent, introduce schimbări considerabile în modul în care persoane fizice pot transporta produse accizabile peste frontiera internă a Uniunii Europene. Deși limita actuală de 800 de țigarete pentru uz personal nu este redusă, statul intenționează să limiteze drastic frecvența acestor transporturi, pentru a stopa practica de a aduce cantități repetate în scop comercial, sub acoperirea consumului propriu.

Un vid legislativ exploatat sistematic

Reglementarea în vigoare permite oricărei persoane fizice să introducă în România, din alte state membre UE, până la 800 de țigarete fără plata accizelor. Problema majoră este absența unei definiții legale a termenului „ocazional”. Această lipsă a creat un vid exploatat sistematic în special în zonele de frontieră cu Bulgaria, unde prețul unui pachet de țigări este cu 12-13 lei mai mic. Astfel, rezidenții din aceste zone pot traversa granița de zece ori pe zi, declarând de fiecare dată țigaretele ca fiind pentru uz personal – situație care, în mod evident, depășește orice consum individual rezonabil.

Acest tip de activitate este considerat de către autorități una dintre principalele surse de alimentare a pieței negre de țigarete. Fenomenul este atât de răspândit, încât Autoritatea Vamală Română l-a denumit „micro-contrabandă” și îl descrie ca o practică paralelă contrabandei organizate, cu impact fiscal semnificativ.

Restricții care vor redefini transportul „ocazional”

Proiectul prevede introducerea caracterului „ocazional” direct în articolul 413 din Codul Fiscal. Cantitatea maximă de 800 de țigarete rămâne neschimbată, dar va fi limitat numărul de intrări în țară în care această cantitate poate fi introdusă fără accize. Practic, statul intenționează să fixeze un plafon pentru frecvența acestor deplasări, astfel încât cantitățile să fie credibile ca destinate consumului personal.

Definirea exactă a caracterului „ocazional” va fi stabilită ulterior, printr-un ordin comun emis de Autoritatea Vamală Română și Agenția Națională de Administrare Fiscală. Acest ordin va stabili criterii de evaluare, iar nerespectarea limitărilor va putea fi sancționată atât contravențional, cât și penal, în funcție de gravitate. Deși documentul nu oferă un termen pentru adoptarea ordinului, intenția autorităților este clară: limitarea drastică a traficului repetitiv.

Impactul în cifre: Bulgaria, principalul „focar”

Situația actuală este reflectată în datele Poliției de Frontieră, care arată că în 2024 aproape 49% dintre țigaretele confiscate la nivel național au fost interceptate la granița cu Bulgaria. Acest procent confirmă amploarea fenomenului și vulnerabilitatea fiscală a acestei frontiere, care devine un punct fierbinte al traficului ilicit de tutun.

Deși România și Bulgaria au intrat în spațiul Schengen, transportul ocazional de țigări rămâne problematic. Absența controalelor vamale clasice nu împiedică verificările, deoarece echipe mobile ale autorităților rămân active în proximitatea frontierei, tocmai pentru a combate activitățile ilegale.

Limitări extinse pentru toate produsele care conțin tutun

Proiectul extinde restricțiile și asupra altor produse din tutun care, până acum, aveau un cadru legislativ neclar. Se introduc limite cantitative maxime pentru produse care conțin tutun destinate inhalării fără ardere (de exemplu stick-urile pentru dispozitivele de încălzire a tutunului), precum și pentru tutunul de mestecat sau cel pentru prizat. Astfel:

produse care conțin tutun destinate inhalării fără ardere: 250 g sau 800 stick-uri

tutun de mestecat: 250 g

tutun pentru uz nazal: 250 g

Aceste prevederi încearcă să uniformizeze legislația și să reducă riscul ca aceste produse să fie introduse pe piață fără accize.

Accize noi pentru tutunul de mestecat și tutunul pentru prizat

Pentru a asigura tratament fiscal egal între diferitele categorii de produse din tutun, proiectul introduce o acciză de 1.172,45 lei/kg pentru tutunul de mestecat și tutunul pentru prizat. Această măsură are două obiective: reducerea riscului de contrabandă și creșterea veniturilor din accize la bugetul de stat.

Operatorii economici care produc sau importă aceste produse vor fi obligați să se autorizeze, similar cu ceilalți producători de produse supuse accizelor nearmonizate. În plus, se va introduce obligativitatea marcării acestor produse cu timbre fiscale și elemente de securitate, pentru a asigura trasabilitatea totală pe piață.

Eliberarea masivă de țigări înainte de creșterea accizelor, interzisă

Un alt fenomen frecvent a fost practica firmelor din industria tutunului de a scoate din antrepozite cantități foarte mari de țigarete chiar înainte de intrarea în vigoare a unor majorări de accize. Deoarece acciza este plătită în momentul scoaterii din antrepozit, companiile profitau astfel de acciza mai mică, generând un dezechilibru pe piață.

Proiectul introduce o restricție dură: în ultimele trei luni înainte de majorarea accizelor, firmele nu vor mai putea elibera pentru consum cantități care depășesc cu 10% media eliberărilor din ultimele 12 luni. Nerespectarea regulii va atrage sancțiuni.

Noi obligații pentru micii producători de vin

Modificările vizează și sectorul vinurilor liniștite. Odată cu introducerea accizei aplicabile acestora de la 1 august 2025, micii producători de vin vor fi încadrați în categoria plătitorilor de accize. Vor fi stabilite proceduri clare privind momentul eliberării pentru consum și termenul de plată a accizelor, cu prevederi tranzitorii pentru perioada cuprinsă între intrarea în vigoare a accizei și aplicarea definitivă a noilor reguli.

Pentru a evita blocajele în activitatea economică, se clarifică faptul că transportul vinurilor de la micii producători către antrepozite fiscale nu este considerat „eliberare pentru consum”.

Registru electronic pentru sancțiuni: trasabilitate totală a contravențiilor

Pentru combaterea eficientă a comerțului ilicit cu produse accizabile, proiectul introduce un Registru electronic centralizat al sancțiunilor. Acesta va include toate amenzile aplicate pentru comercializarea de produse accizabile fără marcaje corespunzătoare și va permite identificarea rapidă a persoanelor care comit în mod repetat astfel de fapte.

Registrul va fi gestionat prin colaborarea mai multor instituții: Autoritatea Vamală Română, ANAF, Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Dezvoltării. Scopul este identificarea rapidă a abaterilor repetate și, dacă este cazul, reclasificarea acestora ca infracțiuni.

Un pachet legislativ cu impact major asupra pieței tutunului

Modificările propuse constituie una dintre cele mai extinse revizuiri ale legislației accizelor din ultimii ani. Ele vizează simultan:

limitarea micului trafic transfrontalier de țigări

introducerea unor limite cantitative pentru toate produsele care conțin tutun

aplicarea accizelor pe produse până acum fără reglementări clare

introducerea unui mecanism de control pentru firmele din industria tutunului

includerea micilor producători de vin în regimul accizelor

crearea unui registru electronic care să urmărească contravențiile și sancțiunile

Aceste măsuri urmăresc să reducă contrabanda, să protejeze veniturile statului și să asigure o aplicare uniformă și coerentă a legislației privind produsele accizabile. Cum anume vor fi aplicate în practică, cât de eficient vor fi implementate și care va fi impactul real asupra pieței tutunului rămâne de văzut, în funcție de modul în care autoritățile vor defini și implementa noțiunea de „ocazional” în transportul acestor produse peste graniță.

Partajează acest conținut:

Tags: Fiscțigări
Previous Post

Cesiunea părților sociale și consecințele greșitei calificări a naturii juridice a convenției | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ

Related Posts

ANAF scoate la vânzare sute de rochii de mireasă confiscate în Oradea
Economie

Val de controale în domeniul nunților și botezurilor: ANAF verifică firmele care nu s-au conformat fiscal

by Ela Ardelean
8 noiembrie 2025
Contribuabilii care au omis depunerea SAF-T vor fi notificați automat de ANAF
Economie

 ANAF introduce o nouă procedură de înregistrare fiscală din oficiu: reguli clare pentru contribuabilii care nu și-au îndeplinit obligațiile fiscale

by Ela Ardelean
8 noiembrie 2025
Notarii publici vor informa părțile asupra posibilității introducerii unei clauze compromisorii în contracte | Propunere legislativă
Drept

Notarii publici vor informa părțile asupra posibilității introducerii unei clauze compromisorii în contracte | Propunere legislativă

by Ela Ardelean
5 noiembrie 2025

Articole recente

  • Românii care „fac naveta” pentru țigări, în vizorul Fiscului
  • Cesiunea părților sociale și consecințele greșitei calificări a naturii juridice a convenției | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Grefier condamnat la 7 ani de închisoare după un scandal fără precedent: peste 300 de dosare penale ascunse într-un garaj, ordonanță falsă emisă în numele unui procuror
  • Afaceri cu cannabis și ‘cristal’ în Bihor: Tânăr prins cu droguri de mare risc scapă cu jumătate din pedeapsă!
  • Ce apetit ofensiv: 86 de goluri în 60 de minute!

Categorii

  • Administraţie
  • Anunțuri
  • Arhiva
  • Avocatură
  • Citatul zilei
  • Civil
  • Civil
  • Cultură
  • Dezbatere
  • Drept
  • Economie
  • Editorial
  • Educație
  • Evenimente
  • Fara categorie
  • Gura pamfletarului
  • Haz de necaz
  • Interviu & Video
  • Învăţământ
  • Investigații
  • Invitatul săptămânii
  • Juridic
  • Jurisprudență
  • justitie
  • Justiţie
  • Lectii
  • Opinii & Analize
  • Penal
  • Politică
  • Politică externă
  • prim
  • Prim Plan
  • Prim Plan 2
  • Procese
  • Recomandate
  • RIL-HP
  • Sanatate
  • Sănătate
  • Satu Mare
  • Sistemul judiciar
  • Social
  • Spațiu Virtual
  • Sport
  • Știri
  • Știri interne și externe
  • Video

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT
Românii care „fac naveta” pentru țigări, în vizorul Fiscului
Drept

Românii care „fac naveta” pentru țigări, în vizorul Fiscului

9 noiembrie 2025
Concurs de schimbare a sediilor birourilor notariale | Două sedii în Bihor
Civil

Cesiunea părților sociale și consecințele greșitei calificări a naturii juridice a convenției | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ

9 noiembrie 2025
Fostul grefier Mihai Gabriel Erhan condamnat în primă instanță la 7 ani de închisoare. Sursă foto : 2mnews.ro
Juridic

Grefier condamnat la 7 ani de închisoare după un scandal fără precedent: peste 300 de dosare penale ascunse într-un garaj, ordonanță falsă emisă în numele unui procuror

9 noiembrie 2025
Afaceri cu cannabis și ‘cristal’ în Bihor: Tânăr prins cu droguri de mare risc scapă cu jumătate din pedeapsă!
Investigații

Afaceri cu cannabis și ‘cristal’ în Bihor: Tânăr prins cu droguri de mare risc scapă cu jumătate din pedeapsă!

9 noiembrie 2025

Categorii

  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri

Legal

  • Termeni și condiții
  • Declinarea responsabilității
  • Politica de confidentialitate

Site

  • Contact
  • Facebook
2020-2025 BihorJust.ro. Toate drepturile rezervate. Site-ul bihorjust.ro şi conținutul acestuia sunt protejate de Legea drepturilor de Autor din România şi de dispoziţii privitoare la copyright aplicabile în alte teritorii din afara ţării. Preluarea de pe site-ul bihorjust.ro a materialelor (text, foto şi/sau video) purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală se poate face doar cu citarea sursei, cu URL/hyperlink, în limita a 250 de semne.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.