• Contact
  • Facebook
marți, decembrie 16, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Sursă foto: pagina facebook DNA

Sursă foto: pagina facebook DNA

DIICOT: Orădean arestat pentru trafic de droguri de mare risc și substanțe psihoactive – un minor, printre consumatori

Flagrant de corupție la Satu Mare: bărbat reținut după ce a încercat să ofere mită unui angajat al Inspectoratului General pentru Imigrări

Vicepreședintele Consiliului Județean Brașov, Șerban Todorică Constantin, pus sub control judiciar de DNA pentru abuz în serviciu- acuzat că a viciat numirile din conducerea Companiei Apa Brașov SA

by Paul Kover
31 octombrie 2025
in Investigații
A A
54
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Brașov au dispus, la data de 30 octombrie 2025, punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pentru 60 de zile față de Șerban Todorică Constantin, vicepreședinte al Consiliului Județean Brașov și președinte al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară în Domeniul Apei (ADIDAJ) Brașov.

Acesta este acuzat de abuz în serviciu, după ce, în perioada martie 2024 – septembrie 2025, ar fi viciat procedura de numire a doi membri ai Consiliului de Administrație al Companiei Apa Brașov SA și, ulterior, selecția directorului general al aceleiași societăți, în scopul obținerii controlului asupra companiei.

Potrivit anchetatorilor, inculpatul ar fi angajat în cadrul ADIDAJ o persoană apropiată, ulterior desemnată președinte al comisiei de selecție, iar procedura ar fi fost derulată în mod formal, prin intermediul unui contract de recrutare încheiat prin cumpărare directă.

Prejudiciul estimat până în prezent este de 65.561,5 lei, reprezentând plata indemnizației nelegale a directorului general și onorariul expertului de recrutare.

Pe durata măsurii preventive, Șerban Todorică Constantin are interdicția de a-și exercita funcțiile din cadrul CJ Brașov și ADIDAJ Brașov, precum și de a comunica cu persoanele implicate în cauză.

DNA precizează că această etapă procesuală are rolul de a permite administrarea probelor și nu înlătură prezumția de nevinovăție a inculpatului.

Postăm integral comunicatul de presă al DNA remis publicității azi, 31 octombrie:

” În cauza mediatizată prin comunicatul nr. 534/VIII/3 din 19 septembrie 2025, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Brașov au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu 30 octombrie 2025, față de inculpatul ȘERBAN TODORICĂ CONSTANTIN, vicepreședinte al Consiliului Județean Brașov și președinte al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară în Domeniul Apei din Județul (ADIDAJ) Brașov, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau altul un folos necuvenit.

În ordonanța procurorilor se arată că, în cauză, există date și probe care conturează următoarea stare de fapt:
În perioada 20 martie 2024 – 18 septembrie 2025, prin încălcarea prevederilor legale, inculpatul Șerban Todorică Constantin ar fi viciat procedura de numire a doi membri ai Consiliului de Administrație ai Companiei Apa Brașov SA (Cocoș Liviu și Țop Ferghete Florentina Carmen, inculpați în cauză) cu scopul de a dobândi controlul asupra resurselor gestionate de companie. Pentru obținerea acestui deziderat, inculpatul l-ar fi angajat în cadrul ADIDAJ Brașov (autoritatea tutelară a Companiei) pe Dragomir Liviu, pe care mai apoi l-ar fi numit președinte al comisiei de selecție a membrilor.
Ulterior, inculpatul Șerban Todorică Constantin, în mod direct și indirect, ar fi exercitat acțiuni de menținere a controlului asupra activității Companiei Apa Brașov SA și prin vicierea procedurii de selecție a directorului general al companiei, funcție ocupată, în cele din urmă, în mod nelegal, de inculpatul Cocoș Liviu. Pentru desfășurarea procedurii, ar fi fost încheiat, prin cumpărare directă, un contract având ca obiect achiziția de servicii de recrutare a unui expert care ar fi conlucrat pentru a îndeplini scopul infracțional și care ar fi efectuat întreaga selecție.

Prejudiciul reținut, până la acest moment, este de 65.561,5 lei, reprezentând plata indemnizației directorului general în lunile iulie și august 2025, precum și onorariul expertului desemnat pentru selecția directorului general.

Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul Șerban Todorică Constantin trebuie să respecte o serie de obligații, între care: să se prezinte ori de câte ori este chemat la organul de urmărire penală, să nu părăsească teritoriul României fără acordul procurorilor DNA, să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar, să nu exercite funcțiile de președinte și vicepreședinte CJ Brașov, precum și pe cea de președinte al ADIDAJ Brașov, în exercitarea cărora a săvârșit infracțiunea.
Inculpatului Șerban Todorică Constantin i s-a atras atenția că, în caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor care îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
Inculpatului i s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile penale, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală.

Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

Menționăm că prezentul comunicat a fost întocmit în conformitate cu art. 28 alin. 4 din Ghidul de bune practici privind relația sistemului judiciar cu mass media, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 197/2019.” comunică DNA.

Partajează acest conținut:

Previous Post

DIICOT: Orădean arestat pentru trafic de droguri de mare risc și substanțe psihoactive – un minor, printre consumatori

Next Post

Flagrant de corupție la Satu Mare: bărbat reținut după ce a încercat să ofere mită unui angajat al Inspectoratului General pentru Imigrări

Related Posts

Scandal în Oradea: trei agenți de pază condamnați pentru că au scos cu forța un bărbat din Pasajul Vulturul Negru
Investigații

Scandal în Oradea: trei agenți de pază condamnați pentru că au scos cu forța un bărbat din Pasajul Vulturul Negru

by Oros Carla
16 decembrie 2025
Fostul ministru al Transporturilor Răzvan Cuc
Investigații

UPDATE | Dosarul Răzvan Cuc – DNA: fostul ministru al Transporturilor și omul de afaceri Cătălin Daniel Bușe, reținuți. Procurorii cer arestarea preventivă

by Paul Kover
16 decembrie 2025
Tâlhărie șocantă în Bihor: și-a legat părinții adoptivi și i-a jefuit în miez de noapte
Investigații

Tâlhărie șocantă în Bihor: și-a legat părinții adoptivi și i-a jefuit în miez de noapte

by Oros Carla
15 decembrie 2025
Next Post
Sursă foto: pagina de facebook al Ministerului Public

Flagrant de corupție la Satu Mare: bărbat reținut după ce a încercat să ofere mită unui angajat al Inspectoratului General pentru Imigrări

Articole recente

  • Scandal în Oradea: trei agenți de pază condamnați pentru că au scos cu forța un bărbat din Pasajul Vulturul Negru
  • Parlamentul European schimbă regulile pentru permisele de conducere: permis digital, reguli mai stricte și sancțiuni valabile în toate statele UE
  • Medicul neurolog Vharoon Nunkoo Sharma a încetat din viață, după 10 zile de spitalizare, la doar 42 de ani
  • ÎCCJ, Decizia nr. 430/15.12.2025 (HP): Neîntocmirea raportului de expertiză de specialitate determină neregularitatea actului de sesizare a instanței și atrage restituirea cauzei la procuror
  • Accident grav la Suplacu de Barcău: intervenția unui pompier aflat în timpul liber a salvat situația
  • UPDATE | Dosarul Răzvan Cuc – DNA: fostul ministru al Transporturilor și omul de afaceri Cătălin Daniel Bușe, reținuți. Procurorii cer arestarea preventivă
  • Circuitul „Oradea Joacă Padel” programează cea mai așteptată etapă!
  • „Fotbalistic” anul 2025 se încheie azi (16.12) la Beiuș
  • Noi reguli pentru locuințele de serviciu din justiție, ordine publică și penitenciare: fără drept de ocupare după pensionare
  • Tânărul acuzat de tentativă de omor, după ce a bătut un bărbat până l-a lăsat în comă, rămâne după gratii

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.