• Contact
  • Facebook
marți, decembrie 23, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Doi verișori țes o poveste de familie de 30 de ani și dau naștere unui brand de succes la Ștei. El, Cătălin,  trăiește la Londra și conduce  pentru Uber să-și întrețină visul. Ea, Anamaria, designer, e în centrul afaceri

Actualitatea în recuperarea medicală, prezentată în Băile Felix. Cum gestionăm burnout-ul și ce li se pregătește fizioterapeuților

Șteianca Irina Bara a câștigat ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari

Doi verișori țes o poveste de familie de 30 de ani și dau naștere unui brand de succes la Ștei. El, Cătălin, trăiește la Londra și conduce pentru Uber să-și întrețină visul. Ea, Anamaria, designer, e în centrul afaceri

by Veronica Bursașiu
29 octombrie 2023
in Prim Plan 2, Recomandate, Știri interne și externe
A A
6k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

City Fashion Week este singurul eveniment de modă din Transilvania care face parte din circuitul internațional al prezentărilor de modă din Milano, Paris, Londra şi New York, iar în lumina reflectoarelor de la City Fashion Week, două figuri se remarcă: Anamaria și Cătălin, co-fondatorii brandului AMVERI. Împreună, acești doi verișori au dat naștere nu doar unui brand, ci unei viziuni care pune în centrul atenției sustenabilitatea, etica și responsabilitatea față de comunitate.

Anamaria, cu o pasiune înnăscută pentru tricotaje și un talent incontestabil în design, a strălucit la prima sa prezentare la City Fashion Week. A fost acel moment magic în care Cătălin, impresionat de măiestria și viziunea ei, a văzut potențialul unei colaborări strălucite. A recunoscut valoarea ei inestimabilă ca designer și i-a propus să-și unească forțele, dând astfel naștere, la Ștei,  brandului AMVERI.

De atunci, duo-ul a revenit de două ori pe podiumul City Fashion Week, dar de data aceasta sub emblema AMVERI. Cu fiecare colecție, ei redefinesc standardele acestei industrii în România, combinând tradiția cu inovația.

Doi tineri talentați, doi vizionari care au transformat o pasiune într-o afacere de succes.

În centrul brandului AMVERI se află o femeie cu o viziune clară și o pasiune profundă pentru tricotaje – Igna Anamaria. La vârsta de 40 de ani, Anamaria nu este doar co-fondatoarea brandului, ci și forța creativă din spatele fiecărei colecții, având rolul de Creative Director și Designer.

Absolventă a Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara, Anamaria a ales calea industriei fashion chiar în ultimul an de liceu, unde studia matematica și fizica. Pasiunea ei pentru tricotaje nu este o coincidență, ea provine din tradiția familiei, de la tatăl și mătușa ei, care s-au dedicat acestei industrii peste 30 de ani.

În calitate de mamă a doi copii minunați, Ingrid și Victor, Anamaria echilibrează cu măiestrie rolul de părinte cu cel de antreprenor și creator. După studii, a ales să revină în Stei, Bihor, pentru a contribui la business-ul familiei. Însă, viziunea ei a mers mai departe, și acum 3 ani, alături de verișorul ei, Cătălin, a fondat AMVERI.

Aceasta este povestea unei femei determinate, care combină tradiția cu inovația, și care își pune amprenta creativă pe fiecare piesă AMVERI. În inima Londrei, un tânăr român de 28 de ani, Cătălin Covaci, își urmează visul și pasiunea, ducând mai departe tradiția familiei sale în lumea tricotajelor. Cu o istorie familială bogată în această industrie, Cătălin a fost inspirat de mama și unchiul său, care au dedicat peste 30 de ani măiestriei tricotajelor.Povestea lui Cătălin este una de determinare și pasiune. Încă din clasa întâi, când majoritatea copiilor visau la cariere în domenii diverse, el știa clar ce vrea: „Fabrică la fel ca a mamei”. Acest vis din copilărie s-a transformat în realitate, când acum 3 ani, a fondat AMVERI împreună cu verișoara lui primară Anamaria în orașul natal Ștei, județul Bihor.

Deși locuiește în Londra de 6 ani, rădăcinile și valorile sale sunt adânc înrădăcinate în tradiția românească a tricotajelor. În ciuda provocărilor, Cătălin a ales să investească voluntar tot timpul și energia sa în AMVERI, echilibrându-se între a fi CEO-ul companiei și a conduce pentru Uber pentru a-și susține visul.

Acesta este portretul unui tânăr antreprenor dedicat, care combină tradiția cu inovația, și care este determinat să aducă pe piață produse de calitate superioară, inspirate de tradiția și pasiunea familiei sale.

<Amveri este povestea noastră de familie, a iubitorilor de frumos și nobil. Este o poveste ce își are rădăcini adânci în trecutul generațional, dar care a avut puterea să treacă peste timp și să se materializeze azi în capacitatea de a le oferi oamenilor tricotaje de înaltă calitate.Amveri este povestea copilăriei eterne, a spațiului atemporal, a momentului în care pielea avea să fie pentru prima dată acoperită de cea mai fină țesătură. Amveri este legatura între trecut-prezent-viitor, pentru că amintește corpului cât este de important că s-a simțit bine, respiră natural și se va situa în centrul atenției, oferind unicitate fiecarei personae>, spune Anamaria Igna.

Ei și-au propus să aducă mai aproape de oameni firul de tricotaj, parte a copilăriei fiecăruia dintre noi.

Bumbac, cânepă, lână sunt materia primă, dar și inspirația lor de zi cu zi, <pentru că am înțeles că doar respectând ciclul naturii putem ajunge la formarea unui acord armonios între aceasta și om.Reîntoarcerea către primordial și către materiile prime de bază, care nu sunt supraprocesate tehnic, oferă fiecărei persoane un timp de respiro care poate fi folosit în favoarea ei>, spune Anamaria Igna.

Partajează acest conținut:

Previous Post

Actualitatea în recuperarea medicală, prezentată în Băile Felix. Cum gestionăm burnout-ul și ce li se pregătește fizioterapeuților

Next Post

Șteianca Irina Bara a câștigat ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari

Related Posts

Prescripția a decis: dosar de delapidare cu prejudiciu de peste 20.000 de lei, închis
Investigații

Prescripția a decis: dosar de delapidare cu prejudiciu de peste 20.000 de lei, închis

by Oros Carla
22 decembrie 2025
Răzbunare după despărțire? O femeie a folosit cardul fostului și a cheltuit ilegal peste 10.000 de lei
Investigații

Răzbunare după despărțire? O femeie a folosit cardul fostului și a cheltuit ilegal peste 10.000 de lei

by Oros Carla
21 decembrie 2025
Dosar de trafic de droguri, închis după 4 ani: tânăr prins cu cannabis scapă de condamnare
Fara categorie

Dosar de trafic de droguri, închis după 4 ani: tânăr prins cu cannabis scapă de condamnare

by Oros Carla
20 decembrie 2025
Next Post
Șteianca Irina Bara a câștigat  ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari

Șteianca Irina Bara a câștigat ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari

Articole recente

  • Daniel David a demisionat din funcția de ministru al Educației, după un an de mandat.
  • Lipsa tipicității faptei în cazul infracțiunii de înșelăciune | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • UNBR: două sesiuni de admitere în profesia de avocat și examenul de absolvire INPPA în 2026
  • CNAS pregătește sancțiuni drastice pentru concediile medicale nejustificate: medicii ar putea rămâne fără drept de practică
  • Motivarea sentinței în cazul decesului copilului Tudor Burduja: Pediatrul Matei Mircea Silviu, condamnat la doar 1 an și 4 luni cu suspendare; medicul UPU Guleș Mihaela, achitată.
  • Prescripția a decis: dosar de delapidare cu prejudiciu de peste 20.000 de lei, închis
  • Inspecția Judiciară publică un raport despre subiectele din documentarul Recorder: DNA, prescripții, managementul instanțelor
  • Fostul jucător al lui FC Bihor, Desley Ubbink s-a retras din activitate
  • Cât valorează în Oradea viața unui copil decedat datorită malpraxisului medical?
  • Colegiul Național „Iosif Vulcan” din Oradea și Școala „4 Dimotiko Pefkon” din Salonic – un nou capitol de prietenie și cooperare europeană

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.