• Contact
  • Facebook
miercuri, decembrie 24, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Fostul șef al Parchetului Salonta, procurorul Ioan Bene judecat de secția în materie disciplinara a CSM

Percheziții la 4 imobile deținute de un tânăr din Oradea care a tras cu un pistol asupra unui alt bărbat. Au căutat arme

Firma lui Beniamin Rus, inaugurare inedită. Firul I modernizat a fost inaugurat cu o drezină Buick, utilizată de Gheorghe Gheorghiu Dej

Fostul șef al Parchetului Salonta, procurorul Ioan Bene judecat de secția în materie disciplinara a CSM

by Veronica Bursașiu
31 ianuarie 2025
in Sistemul judiciar
A A
260
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Cazul procurorului Ioan Bene din cadrul Parchetului de pe lansa Judecătoria Salonta se afla pe ordinea de zi a ședinței Secției pentru procurori în materie disciplinara a CSM din 20 noiembrie. Anunțul vine în contextul în care  Ioan Bene a fost destituit marți de Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, la propunerea inspectorilor judiciari care i-au verificat activitatea.„Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a hotărât revocarea din funcția de prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta a domnului Bene Ioan, în temeiul art. 169 alin.(1) lit.b) din Legea nr.303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor, cu modificările și completările ulterioare”, a transmis CSM. Magistratul va contesta hotărârea la ICCJ.

Anterior, magistratul a fost suspendat din funcţia de conducere în luna septembrie şi dat pe mâna Inspecţiei Judiciare pentru „exercitarea necorespunzătoare a atribuțiilor manageriale” și „comportament necorespunzător”

Acum, Ioan Bene va fi judecat în baza are 52 din legea 305/2022 privind CSM. Iata ce spune acest articol:

Art. 52 

(1)Pe durata procedurii disciplinare, secţia corespunzătoare a Consiliului Superior al Magistraturii, din oficiu sau la propunerea inspectorului judiciar, poate dispune suspendarea din funcţie a magistratului, până la soluţionarea definitivă a acţiunii disciplinare, dacă exercitarea în continuare a funcţiei ar putea afecta desfăşurarea cu imparţialitate a procedurilor disciplinare sau dacă procedura disciplinară este de natură să aducă atingere gravă prestigiului justiţiei. Hotărârea prin care s-a dispus suspendarea din funcţie se redactează, obligatoriu, la momentul pronunţării şi se comunică, de îndată, în scris, judecătorului sau procurorului vizat. Până la data comunicării hotărârii judecătorului sau procurorului vizat, aceasta nu produce efecte în ceea ce priveşte cariera şi drepturile acestuia. Măsura suspendării poate fi reevaluată oricând pe durata judecării acţiunii disciplinare, până la pronunţarea hotărârii de către secţia corespunzătoare.

(2)Hotărârea prin care se dispune suspendarea din funcţie în condiţiile alin. (1) poate fi atacată cu contestaţie în termen de 5 zile de la comunicare de către judecătorul sau procurorul suspendat din funcţie. Competenţa soluţionării contestaţiei aparţine Completului de 5 judecători al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, din care nu pot face parte membrii cu drept de vot ai Consiliului Superior al Magistraturii.

(3)Contestaţia se soluţionează de urgenţă şi cu precădere şi nu suspendă executarea hotărârii secţiei Consiliului Superior al Magistraturii. Hotărârea instanţei este definitivă.

(4)Până la soluţionarea contestaţiei, instanţa poate dispune, la cerere, suspendarea executării hotărârii.

(5)Dacă hotărârea prin care s-a dispus suspendarea din funcţie a judecătorului sau procurorului este desfiinţată, suspendarea din funcţie încetează, iar acesta este repus în situaţia anterioară, i se plătesc drepturile băneşti de care a fost lipsit pe perioada suspendării din funcţie şi i se recunoaşte vechimea în funcţia de judecător sau procuror pe această perioadă. Drepturile băneşti acordate sunt majorate, indexate şi reactualizate la data plăţii, incluzând şi dobânda legală penalizatoare.

(6)Pe durata procedurii disciplinare, soluţionarea cererii de acordare a pensiei de serviciu se suspendă până la soluţionarea definitivă a acţiunii disciplinare. Secţia corespunzătoare a Consiliului Superior al Magistraturii va informa Casa Naţională de Pensii Publice cu privire la apariţia uneia dintre situaţiile prevăzute de prezentul articol care are ca efect suspendarea sau reluarea procedurii de soluţionare a cererii de acordare a pensiei de serviciu. Informarea cuprinde elementele necesare pentru aplicarea măsurii respective de către casele teritoriale de pensii, inclusiv datele de identificare a persoanei, temeiul de drept al măsurii, precum şi data de la care se aplică.

(7)Durata suspendării din funcţie dispuse în condiţiile prezentului articol nu poate depăşi 6 luni, la împlinirea acestui termen suspendarea încetând de drept. Încetarea suspendării se constată prin hotărâre de secţia corespunzătoare a Consiliului Superior al Magistraturii.

(8)În cazul în care secţia corespunzătoare, soluţionând acţiunea disciplinară, aplică sancţiunea disciplinară a suspendării din funcţie, prin aceeaşi hotărâre deduce durata suspendării din funcţie dispuse în condiţiile prezentului articol din durata sancţiunii disciplinare aplicate.

(9)Dispoziţiile alin. (8) sunt aplicabile în mod corespunzător şi în cazul în care prin hotărârea judecătorească prin care se soluţionează recursul prevăzut la art. 51 alin. (3) s-a dispus înlocuirea sancţiunii disciplinare aplicate de secţia corespunzătoare cu sancţiunea disciplinară a suspendării din funcţie.

(10)În cazurile în care, prin hotărârea secţiei, rămasă definitivă, sau prin hotărârea judecătorească prin care se soluţionează recursul prevăzut la art. 51 alin. (3), s-a dispus respingerea acţiunii disciplinare ori s-a constatat nulitatea acesteia, dispoziţiile alin. (5) sunt aplicabile în mod corespunzător.

(11)Dispoziţiile alin. (1)-(5) sunt aplicabile în mod corespunzător şi în cazul hotărârilor secţiilor prin care judecătorul sau procurorul este suspendat din funcţie, potrivit legii, în perioada cuprinsă între data comunicării hotărârii secţiei corespunzătoare de aplicare a sancţiunii disciplinare a excluderii din magistratură şi data eliberării din funcţie.

(12)Dispoziţiile art. 28 alin. (2) rămân aplicabile pentru cazurile de suspendare din funcţie a judecătorilor şi procurorilor prevăzute de prezentul articol.

Partajează acest conținut:

Previous Post

Percheziții la 4 imobile deținute de un tânăr din Oradea care a tras cu un pistol asupra unui alt bărbat. Au căutat arme

Next Post

Firma lui Beniamin Rus, inaugurare inedită. Firul I modernizat a fost inaugurat cu o drezină Buick, utilizată de Gheorghe Gheorghiu Dej

Related Posts

Sursă foto : site Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare
Sistemul judiciar

Breșă informatică uriașă în sistemul penitenciar: deținuți ar fi controlat aplicațiile interne ale ANP timp de luni de zile

by Paul Kover
15 octombrie 2025
Elevii și studenții care lucrează vor fi scutiți de CASS
Avocatură

ÎCCJ: nu există infracțiune de „operațiuni economice incompatibile cu funcția” fără folosirea informațiilor obținute prin funcție

by Ela Ardelean
13 octombrie 2025
Funcția de procuror este incompatibilă cu cea de speaker la o conferință organizată exclusiv în vederea pregătirii profesionale a avocaților
Avocatură

Promisiune de vânzare încheiată de mandatar: stipularea unei clauze compromisorii | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ

by Ela Ardelean
29 septembrie 2025
Next Post
Firma lui Beniamin Rus, inaugurare inedită. Firul I modernizat a fost inaugurat cu o drezină Buick, utilizată de Gheorghe Gheorghiu Dej

Firma lui Beniamin Rus, inaugurare inedită. Firul I modernizat a fost inaugurat cu o drezină Buick, utilizată de Gheorghe Gheorghiu Dej

Articole recente

  • Scandal în fața Poștei: ceartă pentru banii de pensie, degenerată în violență
  • Președintele anunță un referendum consultativ al magistraților asupra activității Consiliului Superior al Magistraturii
  • Cerere de intervenţie accesorie formulată de creditorul chirografar în litigiul de muncă dintre societate şi un alt creditor | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Camera Deputaților a adoptat legea privind eliminarea încuviințării executării silite. Procesele civile vor fi accelerate
  • Amenzi pentru agresorii care evită consilierea psihologică și mecanisme noi de prelungire a ordinelor de protecție
  • CJUE confirmă: dosarele penale prescrise nu pot fi redeschise în România
  • Tragedie în Bihor: femeie de 51 de ani a murit arsă de vie după ce a adormit cu țigara aprinsă
  • Daniel David a demisionat din funcția de ministru al Educației, după un an de mandat.
  • Lipsa tipicității faptei în cazul infracțiunii de înșelăciune | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • UNBR: două sesiuni de admitere în profesia de avocat și examenul de absolvire INPPA în 2026

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.