• Contact
  • Facebook
duminică, decembrie 28, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Închisoare pe viață pentru bărbatul care a ucis doi soți din Satu Mare și a violat-o pe femeie | Judecătorii au observat ”ferocitatea şi determinarea cu totul ieşită din comun” cu care a acţionat ucigașul

Ioan Melciu (foto stânga | sursă: informația-zilei.ro) a fost condamnat la închisoare pe viață pentru dubla crimă comisă în 2021, în Târșolț (foto dreapta | sursă: presasm.ro)

Jurisprudență | Curtea de Apel Oradea - Constatarea inexistenţei faptei care face obiectul acţiunii penale conduce, implicit, la constatarea inexistenţei faptei ilicite care constituie temeiul răspunderii civile

Deținutul care a incendiat o celulă în Penitenciarul Oradea a murit la spital

Închisoare pe viață pentru bărbatul care a ucis doi soți din Satu Mare și a violat-o pe femeie | Judecătorii au observat ”ferocitatea şi determinarea cu totul ieşită din comun” cu care a acţionat ucigașul

by Veronica Bursașiu
15 august 2022
in Prim Plan, Procese, Recomandate, Satu Mare
A A
579
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Ioan Melciu, bărbatul de 43 de ani care a ucis cu un cuțit doi soți dintr-o comună din Satu Mare, violând-o pe femeie, își va petrece restul vieții în închisoare. Curtea de Apel Oradea i-a respins, săptămâna trecută, apelul și a menținut pedeapsa cu detențiunea pe viață aplicată de Tribunalul Satu Mare. De doar o lună a avut nevoie instanța orădeană să dea hotărârea prin care a păstrat și nivelul daunelor morale – de 1.000.000 de lei – pe care violatorul-ucigaș a fost obligat să le plătească fiicei celor doi soți.

Cumplita întâmplare care a dus la moartea celor doi soți s-a petrecut pe 17 iunie 2021, în satul Târșolț. În acea seară, după ora 22:00, Ioan Melciu se întorcea de la barul din centrul localității, iar pe drumul spre casă a văzut ușa locuinței victimelor deschisă. I-a auzit pe cei doi soți vorbind într-o altă încăpere, dar el s-a dus spre dormitorul acestora. A trecut printr-o bucătărie de unde a lua două cuțit, iar în hol a văzut telefonul fix, pe care l-a scos din priză.

A stat ascuns după uşa de la intrare, până când bărbatul de 83 de ani și soția lui, de 76 de ani, au mers la culcare. A mai așteptat aproximativ un sfert de oră după care a intrat peste victime.

”L-a atacat pe bărbat cu unul dintre cuţite, aplicându-i două sau trei lovituri la nivelul pieptului şi gâtului. Femeia s-a apropiat de ei, dar a împins-o spre patul ei si a lovit-o pe aceasta în spate de două-trei ori cu același cuţit”, au stabilit anchetatorii, potrivit sentinței Tribunalului Satu Mare, publictă pe portalul Rejust.

Melciu a batjocorit-o apoi pe femeie, iar la final a lovit-o cu cuțitul în zona gâtului. După comiterea crimelor, a șters o parte din sânge cu un prosop pe care l-a aruncat apoi în sobă. Decis să șteargă urmele, a dat drumul buteliei de gaz și a dechis un ochi de la aragaz. A luat un obiect de îmbrăcăminte și i-a dat foc cu bricheta, după care a ieșit din cameră, închizând ușa cu cheia.

A mers apoi într-o bucătărie de vară și, de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat, a luat mâncare și bere din frigider, aruncând în chiuvetă cele două cuțite pline de sânge. După aproape două ore a plecat din casa victimelor, îndreptându-se spre propia locuință.

Cadavrele soților uciși de Melciu au fost găsite a doua zi, după ce, speriată că părinții săi nu-i răspundeau la telefon, fiica celor doi bătrâini, stabilită în Statele Unite, i-a alertat pe vecini și pe polițiști.

Ucigașul, cunoscut ca violator

Criminalul a fost prins la scurt timp și și-a recunoscut faptele. În timpul anchetei au ieșit la iveală informații terifiante despre trecutul lui Ioan Melciu, cunoscut în sat ca un individ periculos, care avea la activ și alte fapte cu violență. O localnică le-a povestit polițiștilor că ucigașul ai violase și alte femei – peste una intrând în casă pe hornul casei, astfel că sătenii ajunseseră să își închidă ușile noaptea, de frica lui.

Chiar cu câteva zile înaintea comiterii crimelor, Judecătoria Negrești Oaș confirmase măsura controlului judiciar dispusă față de Melciu într-un alt dosar în care era acuzat de viol. Ulterior, în luna septembrie 2021, individul a fost condamnat pentru această acuzație la 5 ani de detenție.

Anchetatorii au aflat că, înainte cu un an de comiterea faptei, într-o noapte, Ioan Melciu ar fi intrat în locuința celor doi soți, în gospodăria cărora mai lucrase înainte la cosit de iarbă. Femeia a auzit gălăgie și a încercat să se ridice, să vadă ce se întâmplă. Prin întunericul din cameră a văzut o siluetă, iar când a întrebat cine este, inculpatul i-a cerut să nu aprindă lumina și să tacă, spunându-i că a greșit casa. Ioan Melciu a plecat atunci, dar femeia a fost extrem de afectată de acest incident.

Stabilind că individul a avut discernământ în momentul comiterii faptei, judecătorii Tribunalului Satu Mare au hotărât să-l condamne la închisoare pe viață și plata a 1.000.000 de lei daune morale fiicei celor doi soți. ”Ferocitatea şi determinarea cu totul ieşită din comun cu care a acţionat inculpatul, actele de agresiune extremă fiind realizate cu intenția vădită de suprimare a vieţii, conduita inculpatului ulterior comiterii faptelor, caracterizată de intenţia de a ascunde faptele reprobabile prin incercarea de incendiere a locuinței, în contextul în care profilul general al acestuia se caracterizează printr-un comportament de tip agresiv, cu un risc foarte ridicat de reiterare a comportamentului infracțional prin violenţă, evaluat prin prisma reactivității şi agresivității crescute, pe fondul consumului excesiv de alcool, modului de viaţă total dezorganizat şi parazitar, şi a predilecției încălcării frecvente a normelor de conduită socială, ce reliefează un total dispreț faţă de respectarea normelor juridice ce apără şi protejează valorile sociale, se justifică aplicarea pedepsei închisorii în regim privativ de libertate în cuantumul maxim prevăzut de lege”, a precizat instanța de fond.

Sentința Tribunalului Satu Mare a fost dată pe 7 iulie 2022, iar apelul declarat de Ioan Melciu a fost respins de Curtea de Apel Oradea după doar o lună de judecată și două termene, ceea ce arată că probele împotriva inculpatului au fost zdrobitoare.

Partajează acest conținut:

Tags: crimăCurtea de Apel Oradeaînchisoare pe viațăSatu Maresoțiucigașviol
Previous Post

Jurisprudență | Curtea de Apel Oradea – Constatarea inexistenţei faptei care face obiectul acţiunii penale conduce, implicit, la constatarea inexistenţei faptei ilicite care constituie temeiul răspunderii civile

Next Post

Deținutul care a incendiat o celulă în Penitenciarul Oradea a murit la spital

Related Posts

Conflict între vecini încheiat cu trei lovituri de cuțit: agresorul rămâne în arest preventiv
Penal

Conflict între vecini încheiat cu trei lovituri de cuțit: agresorul rămâne în arest preventiv

by Ela Ardelean
28 decembrie 2025
Amenințat cu un dosar de viol fals și cu incendierea casei: cum a fost terorizată o persoană timp de luni de zile
Fara categorie

Amenințat cu un dosar de viol fals și cu incendierea casei: cum a fost terorizată o persoană timp de luni de zile

by Oros Carla
28 decembrie 2025
Penal

Bărbat acuzat că și-a bătut fosta iubită în plină stradă, eliberat din arest și plasat sub control judiciar

by Ela Ardelean
27 decembrie 2025
Next Post
Deținutul care a incendiat o celulă în Penitenciarul Oradea a murit la spital

Deținutul care a incendiat o celulă în Penitenciarul Oradea a murit la spital

Articole recente

  • Acţiune în regres formulată de asigurătorul CASCO împotriva asigurătorului RCA | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Fără punți între sărbători: 2026 rescrie calendarul muncii
  • Conflict între vecini încheiat cu trei lovituri de cuțit: agresorul rămâne în arest preventiv
  • Amenințat cu un dosar de viol fals și cu incendierea casei: cum a fost terorizată o persoană timp de luni de zile
  • Accident cu trotinetă electrică în Oradea: Un tânăr de 28 de ani a ajuns în stare gravă la spital
  • Bărbat acuzat că și-a bătut fosta iubită în plină stradă, eliberat din arest și plasat sub control judiciar
  • Transport gratuit pentru elevi în perioada examenelor naționale
  • Compensarea pentru condiții necorespunzătoare de detenție – motiv de micșorare a pedepsei invocat prin contestația la executare de condamnatul liberat condiționat | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Condamnări definitive cu suspendare în dosarul certificatelor de vaccinare anti-Covid de la Centrul Petea
  • Bătaie cu cuțitul într-un complex comercial din Bihor: doi bărbați, condamnați la închisoare

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.