Direcția Națională Anticorupție instrumentează un caz de trafic de influență în care un bărbat fără studii juridice, prezentat drept „avocat suspendat”, a fost reținut în urma unui flagrant realizat cu suma de 12.500 de euro – prima tranșă din cei 25.000 euro pretinși pentru „rezolvarea” unui dosar penal DIICOT.
Potrivit informațiilor publicate de Știri pe Surse, citând rechizitoriul DNA, inculpatul G.E.N., în vârstă de 42 de ani, șofer de taxi și ride-sharing, ar fi pretins în mod fals că are legături cu polițiști și procurori din structurile de crimă organizată. Sub acest pretext, i-ar fi promis unui inculpat aflat sub control judiciar că îl poate „scăpa” atât de dosarul DIICOT Craiova, cât și de obligațiile impuse în cadrul măsurilor preventive.
Conform sursei citate, cei doi s-au cunoscut întâmplător la sediul Secției 18 Poliție din București, unde ambii semnau controlul judiciar. În acest context, inculpatul ar fi propus un mecanism pretins „sigur”, care presupunea remiterea sumei de 25.000 euro în două tranșe, banii urmând – potrivit afirmațiilor sale – să ajungă la un polițist „influent” din DIICOT Central, despre care susținea că ar putea interveni la procurorul de caz.
În data de 29 octombrie, după semnarea controlului judiciar, denunțătorul i-a remis inculpatului suma de 12.500 euro într-o pungă roșie, moment în care procurorii anticorupție au organizat flagrantul. Suma a fost găsită asupra inculpatului, care a fost imediat reținut. Ulterior, acesta ar fi încercat să susțină că banii ar reprezenta un împrumut, ipoteză infirmată de DNA prin corespondența interceptată în cauză.
Procurorii au reținut că faptele întrunesc elementele constitutive ale infracțiunii de trafic de influență, iar dosarul a fost trimis Tribunalului București cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Sursa: Știri pe Surse – articolul care a prezentat în premieră detaliile din rechizitoriu.

Partajează acest conținut:






















