CSM CSU Oradea a confirmat azi (duminică, 29 iunie), că antrenorul Cristian Achim va fi la timona echipei de baschet masculin și în viitorul sezon competițional. Este al 17-lea sezon consecutiv al lui Achim în această postură.
Într-un comunicat postat de pagina oficială a clubului orădean se spune că antrenorul în vârstă de 55 de ani a agreat, împreună cu conducerea CSM Oradea termenii pe baza cărora va decurge parteneriatul în noul sezon competițional. Unul în cadrul căruia echipa de baschet masculin va încerca să performeze atât pe plan internațional, cât și pe cel național.
Cristian Achim a sosit la CSM CSU Oradea în toamna anului 2009, la opt etape de la startul sezonului respectiv. Avea să cucerească trei titluri naționale și o Supercupă a României, un bilanț total de 11 medalii și nu mai puțin de 19 finale disputate. Tehnicianul, originar din Râmnicu Vâlcea, a condus echipa orădeană în peste 750 de meciuri, pe plan național sau internațional.

În sezonul precedent Oradea a pierdut două finale, ambele pe teren propriu, cea de Cupa României cu CSO Voluntari și cea de titlul, la un punct în meciul decisiv pentru titlu, cu U BT Cluj.
Cristian Achim va începe aceeași muncă de la zero și anume cu construcția echipei și finalizarea discuțiilor privind continuarea cu același staff tehnic și medical. Acestea însă nu au fost încă concretizate, dar se speră într-un deznodământ favorabil în acest sens – se spune în comunicatul remis de CSM Oradea.