• Contact
  • Facebook
vineri, decembrie 19, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Vârsta de pensionare a magistraților crește, iar valoarea pensiei scade | Proiect de Lege

CCR declară neconstituțională reglementarea privind răspunderea disciplinară a funcționarilor publici din Codul administrativ

Primele victime ale Roadpol Speed în Bihor: amenzi în valoare de peste 100.000 de lei

Vârsta de pensionare a magistraților crește, iar valoarea pensiei scade | Proiect de Lege

by Ela Ardelean
9 aprilie 2025
in Administraţie, Drept
A A
224
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Marți, 8 aprilie 2025, propunerea legislativă pentru modificarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu a fost înregistrată la Camera Deputaților pentru dezbatere, în procedură de urgență. (Pl-x nr. 103/2025).

Conform angajamentelor asumate de România prin PNRR, pensiile de serviciu trebuie reformate pe baza unor soluții care să vizeze corectarea inechităților dintre beneficiarii acestor categorii de pensii şi beneficiarii din sistemul public de pensii din punct de vedere al contributivităţii cât și al justiției sociale.

În prezent, pensiile de serviciu pentru anumite categorii socio-profesionale, respectiv personalul din sistemul de justiţie sunt calculate prin aplicarea unui procent de 80% asupra bazei de calcul reprezentată de media indemnizaţiilor de încadrare brute lunare și a sporurilor avute în ultimele 48 de luni de activitate înainte de data pensionării.

Cu toate că Legea nr. 282/2023, prin care a fost reglementată reforma pensiilor de serviciu a fost agreată de Comisia Europeană ca îndeplinind angajamentele asumate prin PNRR, Decizia Curţii Constituţionale nr. 724/2024 a declarat neconstituțională creșterea impozitării progresive pentru pensiile de serviciu.

Restricţiile impuse asupra concepției reformei pensiilor de serviciu prin hotărârile CCR afectează în principal planul de pensii de serviciu al magistraților.

În consecinţă, parametrii pensiilor de serviciu ale magistraților permise în temeiul acestor hotărâri diferă substanţial de cei ai altor pensii de serviciu. În special, magistrații au menținut o rată de înlocuire de 80% aplicată câştigurilor medii pe o perioadă de 4 ani înainte de pensionare, comparative cu o rată de 65% pentru ceilalţi beneficiari de pensii de serviciu, iar pensiile beneficiarilor aflați deja în activitate sunt indexate la o rată de creştere a salariilor contribuabililor activi.

Prestaţiile pentru noii intrați în profesie, ca și pentru toți beneficiarii altor planuri de pensii de serviciu, vor fi indexate în funcție de inflație.

Pentru a respecta angajamentele din cadrul Planului Național de Redresare și Rezilienţă (PNRR), Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarității Sociale (MMFTSS) e elaborat, cu sprijinul Băncii Mondiale şi în consultare cu serviciile tehnice ale Comisiei Europene o propunere bazată pe următoarele coordonate:

– reducerea ratei de înlocuire la pensionare de la 80% la 65%.

– accelerarea creşterii vârstei de pensionare pentru magistrați – de la 4 luni pe an la 6 luni pe an – până la împlinirea vârstei de 65 de ani.

Astfel, măsurile avute în vedere vor contribui la consolidarea, în continuare, a echității între planurile de pensii de serviciu, la apropierea treptată a raportului prestațiilor din pensiile magistraților de cel din sistemul general de pensii, precum şi la reducerea numărului de pensionari odată cu creșterea accelerată a vârstei de pensionare, sprijinind astfel consolidarea sustenabilă a cheltuielilor.

Măsurile propuse prin prezentul proiect de act normativ sunt necesare pentru alinierea tuturor pensiilor din perspectiva echităţii, principiu fundamental al reformei, aşa cum este ea descrisă în PNRR.

Astfel, se realizează o aliniere atât la nivelul tuturor pensiilor de serviciu prin introducerea ratei de înlocuire unice de 65%, aceeași pentru toți beneficiarii de pensii de serviciu dar și accelerarea creşterii vârstelor de pensionare pentru aceste categorii de persoane.

Se propune ca, începând cu data de 1 ianuarie 2026 judecătorii, procurorii, judecătorii de la Curtea Constituţională, magistraţii-asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi de la Curtea Constituţională, precum și personalul de specialitate juridică se pot pensiona și pot beneficia de pensia de serviciu dacă îndeplinesc condiția de vechime de minimum 25 de ani realizată numai în aceste funcţii, precum și condiția de vârstă de cel puţin 48 de ani.

Această vârstă de pensionare crește eşalonat până la împlinirea vârstei de 65 de ani.De asemenea, pentru personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea proiectul de lege are în vedere ajustarea procentului care stă la baza stabilirii cuantumului pensiilor de serviciu, de la 80% din baza de calcul cât este în prezent, la 65% determinând reducerea decalajului dintre pensiile de serviciu și cel al pensiilor de asigurări sociale de stat.

Personalul Curţii Constituționale, respectiv magistraţii-asistenţi şi personalul de specialitate juridică asimilat acestora, cu o vechime de cel puţin 25 de ani realizată numai în aceste funcţii, se pot pensiona la împlinirea vârstei standard de pensionare de 65 de ani şi pot beneficia de o pensie de serviciu în cuantum de 65% din baza de calcul reprezentată de media indemnizaţiilor de încadrare brute lunare şi a sporurilor avute în ultimele 48 de luni de activitate înainte de data pensionării.

Vârsta de pensionare crește eşalonat până la împlinirea vârstei de 65 ani.

În vederea aplicării prevederilor prezentei legi, la propunerea instituțiilor implicate, normele metodologice existente se actualizează.

pl109Descarcă

Partajează acest conținut:

Previous Post

CCR declară neconstituțională reglementarea privind răspunderea disciplinară a funcționarilor publici din Codul administrativ

Next Post

Primele victime ale Roadpol Speed în Bihor: amenzi în valoare de peste 100.000 de lei

Related Posts

Neplata cu rea-credință a pensiei de întreținere, calificată drept violență economică
Avocatură

Neplata cu rea-credință a pensiei de întreținere, calificată drept violență economică

by Ela Ardelean
18 decembrie 2025
Modificarea Codului Muncii privind eliminarea fișei postului din contractul individual de muncă e neconstituțională
Civil

Acţiune în răspundere civilă extracontractuală: momentul de la care curge termenul de prescripţie al dreptului material la acţiune | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ

by Ela Ardelean
17 decembrie 2025
Despăgubiri morale și pentru victimele indirecte: Codul Civil se modifică după decizia Curții Constituționale
Drept

Despăgubiri morale și pentru victimele indirecte: Codul Civil se modifică după decizia Curții Constituționale

by Ela Ardelean
17 decembrie 2025
Next Post
Amenzi în valoare de peste 300.000 de lei acordate în Bihor

Primele victime ale Roadpol Speed în Bihor: amenzi în valoare de peste 100.000 de lei

Articole recente

  • Cele mai bune starturi de meci din Liga 2 le are FC Bihor
  • FC Bihor s-a despărțit de Asadbek Beglarkhanov
  • Moș Crăciun a vizitat Academia FC Bihor
  • Tânăr trimis în judecată pentru fapte grave asupra unui minor. Instanța a dispus începerea procesului
  • Acţiune în răspundere civilă contractuală: determinarea legii aplicabile în cazul concursului de legi în ceea ce priveşte prescripţia dreptului material la acţiune | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Facultatea de Drept Oradea – pol de excelență în dezbaterea juridică și administrativă: o conferință de referință și două lansări de carte în decembrie
  • Wiz Khalifa, condamnat definitiv la 9 luni de închisoare cu executare pentru deținere de droguri. Curtea de Apel Constanța invocă „caracterul exemplificator” al pedepsei
  • Curtea de Apel reduce măsura educativă: internare într-un centru educativ pentru 3 ani, soluția definitivă în dosarul tentativei de omor de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea
  • Bărbatul acuzat că și-a bătut fosta iubită în Marghita rămâne în arest și ajunge în fața instanței
  • AUR Bihor se opune majorării taxelor locale pentru 2026: „Nu pe spatele oamenilor”

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.