• Contact
  • Facebook
marți, decembrie 16, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Reacția CSM după interviul în care șeful Inspecției Judiciare declara că doar 10% din rapoartele IJ sunt aprobate de Secția pentru procurori a Consiliului

Lucian Netejoru a stârnit reacția Secției pentru procurori a CSM după declarațiile din interviul din 23 mai 2021 | sursă foto: Aktual24

Porno-șantaj | Val de atacuri prin e-mail prin care oamenii sunt mințiți că au fost filmați cu camera telefonului în ipostaze intime sau vizitând site-uri porno. Ce li se cere pentru a nu publica înregistrarea video

DNA vrea să-și cumpere tehnică pentru a putea intercepta conversațiile purtate pe Whatsapp

Reacția CSM după interviul în care șeful Inspecției Judiciare declara că doar 10% din rapoartele IJ sunt aprobate de Secția pentru procurori a Consiliului

by Veronica Bursașiu
26 mai 2021
in Prim Plan, Recomandate, Știri interne și externe
A A
212
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a reacționat printr-un comunicat după interviul în care șeful Inspecției Judiciare (IJ), Lucian Netejoru, a afirmat că doar 10% dintre acțiunile disciplinare promovate de IJ față de procurori sunt aprobate de Secție. Asta în condițiile în care, arăta Netejoru, 80% din rapoartele Inspecției Judiciare trec și sunt aprobate de Secția de judecători din CSM.

În replică, Secția pentru procurori a prezentat o statistică din care a reieșit că, în perioada 2017 – 2020, au fost exercitate un număr 50 de acțiuni disciplinare, dintre care 44 au fost soluționate.

Din totalul celor 44 de acțiuni disciplinare exercitate de Inspecția Judiciară şi soluționate de Secția pentru procurori, 30 de acțiuni au fost  soluționate prin respingerea şi anularea acestora, respectiv într-un procent de 68,1%, arată Secția pentru procurori.Din cele 30 de hotărâri de respingere sau anulare a acțiunilor disciplinare exercitate de Inspecția Judiciară, 23 au rămas definitive la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (88,4%), 3 au fost modificate în recurs şi 4 se aflau în luna martie a acestui an pe rolul Înaltei Curţi, în vederea judecării recursului.

”Având în vedere motivele care au stat la baza  respingerii sau anulării unor acțiuni disciplinare, Secția pentru procurori a apreciat că managementul asigurat de inspectorul şef este unul defectuos, astfel că prin hotărârea de mai sus, s-a propus revocarea din funcție a inspectorului șef Lucian Netejoru de către comisia specială din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii”, se arată în informarea de presă a Secției pentru procurori a CSM

Aceasta a apreciat ca inadmisibilă lansarea denaturată  în spațiul public a unor informații privind activitatea unei instituții din cadrul sistemului judiciar, ”respectiv împrejurarea refuzului Secției pentru procurori de a proceda la judecarea pe fond a cauzelor, având în vedere procentul foarte ridicat al acțiunilor anulate care constituie un impediment  în analizarea faptelor reținute pe fond, hotărâri menținute de Înalta Curte de Casație și Justiție”.

Urmăriți mai jos interviul care a stârnit reacția Secției pentru procurori a CSM:

Informarea de presă a Secției pentru procurori a CSM:

”Având în vedere informațiile lansate în spațiul public prin interviul acordat de către dl. Lucian Netejoru, inspector șef al Inspecției Judiciare, în data de 23.05.2021, cu privire la modul în care sunt soluționate de către Secția pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii acțiunile disciplinare promovate de Inspecția Judiciară față de procurori, Secția pentru procurori informează opinia publică cu privire la următoarele aspecte:

Prin Hotărârea nr.230 din data de 23 martie 2021 a Secției pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii a fost analizată, printre altele, calitatea activității Inspecției Judiciare în domeniul răspunderii disciplinare a procurorilor. (http://old.csm1909.ro/csm/linkuri/20_05_2021__101956_ro.pdf.)

În respectiva hotărâre s-a reținut că în perioada 2017 – 2020, au fost exercitate un număr 50 de acțiuni disciplinare, dintre care 44 au fost soluționate. Din totalul celor 44 de acțiuni disciplinare exercitate de Inspecția Judiciară şi soluționate de Secția pentru procurori, 30 de acțiuni au fost  soluționate prin respingerea şi anularea acestora, respectiv într-un procent de 68,1%. Din cele 30 de hotărâri de respingere sau anulare a acțiunilor disciplinare exercitate de Inspecția Judiciară, 23 au rămas definitive la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (88,4%), 3 au fost modificate în recurs şi 4 se aflau pe rolul Înaltei Curţi, în vederea judecării recursului.

Având în vedere motivele care au stat la baza  respingerii sau anulării unor acțiuni disciplinare, Secția pentru procurori a apreciat că managementul asigurat de inspectorul şef este unul defectuos, astfel că prin hotărârea de mai sus, s-a propus revocarea din funcție a inspectorului șef Lucian Netejoru de către comisia specială din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii.

Secția pentru procurori apreciază ca inadmisibilă lansarea denaturată  în spațiul public a unor informații privind activitatea unei instituții din cadrul sistemului judiciar, respectiv împrejurarea refuzului Secției pentru procurori de a proceda la judecarea pe fond a cauzelor, având în vedere procentul foarte ridicat al acțiunilor anulate care constituie un impediment  în analizarea faptelor reținute pe fond,  hotărâri menținute de Înalta Curte de Casație și Justiție.

Această abordare și raportare atât la activitatea proprie a Inspecției Judiciare, cât și a Secției pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii, este cu atât mai gravă,  cu  atât mai mult cu cât aceste afirmații sunt făcute de către conducătorul Inspecției Judiciare care ignoră astfel decizii ale Înaltei Curți de Casație și Justiție care au confirmat în procent covârșitor activitatea Secției în materie disciplinară.”

Partajează acest conținut:

Tags: declarațiiInspecția JudiciarăinterviuLucian NetejorureacțieSecția pentru Procurori a CSM
Previous Post

Porno-șantaj | Val de atacuri prin e-mail prin care oamenii sunt mințiți că au fost filmați cu camera telefonului în ipostaze intime sau vizitând site-uri porno. Ce li se cere pentru a nu publica înregistrarea video

Next Post

DNA vrea să-și cumpere tehnică pentru a putea intercepta conversațiile purtate pe Whatsapp

Related Posts

Tâlhărie șocantă în Bihor: și-a legat părinții adoptivi și i-a jefuit în miez de noapte
Investigații

Tâlhărie șocantă în Bihor: și-a legat părinții adoptivi și i-a jefuit în miez de noapte

by Oros Carla
15 decembrie 2025
CEDO dă câștig de cauză judecătorului Danileț: magistrații pot vorbi public când statul de drept este în pericol
Drept

CEDO dă câștig de cauză judecătorului Danileț: magistrații pot vorbi public când statul de drept este în pericol

by Ela Ardelean
15 decembrie 2025
Bărbat condamnat la 5 ani de închisoare pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat iubita în piept
Penal

Bărbat condamnat la 5 ani de închisoare pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat iubita în piept

by Ela Ardelean
11 decembrie 2025
Next Post
30% din recomandările OLAF au fost valorificate în dosare penale

DNA vrea să-și cumpere tehnică pentru a putea intercepta conversațiile purtate pe Whatsapp

Articole recente

  • Noi reguli pentru locuințele de serviciu din justiție, ordine publică și penitenciare: fără drept de ocupare după pensionare
  • Tânărul acuzat de tentativă de omor, după ce a bătut un bărbat până l-a lăsat în comă, rămâne după gratii
  • Tâlhărie șocantă în Bihor: și-a legat părinții adoptivi și i-a jefuit în miez de noapte
  • Nevirarea impozitului nu atrage răspunderea penală pentru abuz în serviciu a notarului public | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • CEDO dă câștig de cauză judecătorului Danileț: magistrații pot vorbi public când statul de drept este în pericol
  • Lovitură de 200.000 de lei dată de Poliția de Frontieră: sute de parfumuri contrafăcute confiscate
  • Dosarul fraudării concursului privind ocuparea funcției de director al Școlii Gimnaziale Avram Iancu, riscă să se prescrie pe rolul Tribunalului Bihor.
  • Cât însemnă publicul! FC Bihor este lider în partidele disputate pe propriul teren
  • Contract de asistenţă juridică: consecințele inserării în contract a unui pact de quota litis | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Suferința psihică a animalelor ar putea fi recunoscută prin lege

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.