• Contact
  • Facebook
marți, decembrie 9, 2025
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
11 magistrați s-au retras și candidatura altor doi a fost respinsă la concursul pentru șefia instanțelor

foto cu caracter ilustrativ

Ministrul Muncii: Semnătura electronică în contractele de muncă trebuie să devină treptat o regulă

Un român condamnat pentru trafic de persoane va primi 5.000 de euro din partea Franței pentru că a fost EXTRĂDAT în România

Condamnat inițial la 5 ani de închisoare după ce a intrat INTENȚIONAT cu mașina în fosta soție, un bărbat a SCĂPAT de pedeapsă la Curtea de Apel Oradea

by Veronica Bursașiu
25 martie 2021
in Prim Plan, Procese, Recomandate, Satu Mare
A A
596
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Răsturnare de situație în cazul unui bărbat din Satu Mare, acuzat de tentativă de omor calificat după ce a intrat intenționat cu mașina în autoturismul în care se afla fosta sa soție. După ce în primă instanță a fost condamnat la 5 ani de închisoare, el a scăpat de închisoare, joi, printr-o sentință definitivă a Curții de Apel Oradea. Aceasta pentru că acuzația i-a fost schimbată în loviri și alte violențe, iar victima bărbatului nu a depus plângere. A rămas în vigoare doar condamnarea pentru nerespectarea unui ordin de protecție, dar pedeapsa este considerată executată, pentru că instanța a ținut cont de perioada petrecută de inculpat după gratii și în arest la domiciliu.

Întâmplarea pentru care bărbatul de 51 de ani a fost trimis în judecată s-a petrecut pe 16 aprilie 2020, când s-a dus acasă la fosta soție, în localitatea sătmăreană Vama. Voia să-i ceară acesteia să se împace, mai ales că se apropiau Paștele. Cei doi se separaseră din cauza infidelității inculpatului, iar femeia chiar obținuse, în decembrie 2019, un ordin de protecție față de fostul soț. În plus, ea locuia alături de fiul său, concubina acestuia și un nepot.

Numai că lucrurile nu au mers așa cum și-a dorit sătmăreanul. Potrivit stării de fapt reținută de Tribunalul Satu Mare, bărbatul s-a enervat după ce a fost înjurat de fosta soție și i-a cerut să-i dea mașina pe care el i-ar fi cumpărat-o. Discuția a degenerat, iar după ce s-au certat violent, inculpatul a plecat amenințându-și fosta parteneră.

Speriată de cele întâmplate, femeia a sunat la 112, iar în zonă a sosit un echipaj de Poliție. Bărbatul a revenit și, enervat la culme că au fost anunțați polițiștii, și-a amenințat fosta nevastă chiar de față cu aceștia. ”Te omor”, „până de Paște îți dau foc la mașină” sau ”te calc cu mașina” au fost câteva din mesajele transmise de inculpat chiar în prezența agenților, după care a plecat spre casă, aflată mai departe, pe aceeași stradă.

Polițiștii s-au îndreptat spre sediul postului din localitate, ca să întocmească actele de constatare a infracțiunilor, urmați de mașina condusă de concubina fiului victimei, în care se afla și fosta soție a bărbatului.

La un moment dat, când au trecut prin dreptul casei inculpatului, acesta a pornit mașina parcată în fața locuinței, a ocolit autospeciala de Poliție și a intrat direct în autoturismul în care se aflau cele două femei. Agenții au intervenit imediat, dar bărbatul a apucat să accelereze din nou și să izbească a doua oară mașina victimelor. Polițiștii au reușit în cele din urmă să deschidă portiera și să-l imobilizeze.

Lovită la cap, fosta soție a agresorului a ajuns la spital, unde s-a constatat că are nevoie de 7-8 zile de îngrijiri medicale și că rănile nu i-au pus viața în pericol. În schimb, concubina fiului său a scăpat fără nicio leziune.

Fizica, invocată în apărarea inculpatului

Trimis în judecată pentru tentativă de omor calificat și nerespectarea ordinului de protecție, sătmăreanul a cerut schimbarea încadrării juridice a faptei în loviri și alte violențe – o infracțiune pedepsită mult mai blând. El a declarat în fața instanței că nu-și poate explica de ce a intrat cu mașina în autoturismul în care se afla fosta soție. Avocatul său a invocat faptul că ”inculpatul a lovit cu o intensitate foarte redusă celălalt autoturism, ceea ce demonstrează că nu a urmărit sau acceptat uciderea vreunei persoane, ci, cel mult, lovirea acestora sau deteriorarea autoturismului, pe fondul atât al refuzului fostei sale soții de a relua conviețuirea, cât și al discuțiilor legate de posesia autoturismului acroșat”.

Apărarea s-a referit inclusiv la al doilea principiu al mecanicii newtoniene F(forța) = M(masa) x A(accelerația), arătând că ”dacă ar fi urmărit sau acceptat decesul persoanelor vătămate, inculpatul ar fi condus cu o viteză mult mai mare, ceea ce ar fi produs un impact mult mai puternic”. Or, cele două mașini ar fi suferit avarii minime, iar airbag-urile nu s-au declanșat din cauza forței reduse a impactului, a precizat avocatul inculpatului.

Tribunalul Satu Mare a respins solicitarea apărării: ”faptul că urmarea dorită sau acceptată, respectiv uciderea persoanei vătămate (…) și a martorei (…), nu s-a produs, nu se datorează inaptitudinii instrumentului folosit, ci unor împrejurări independente de capacitatea instrumentului și de voința inculpatului, precum poziția persoanei vătămate în vehicul, modul în care corpul acesteia a reacționat la impact, precum și intervenției organelor de Poliție”.

Instanța a respins și cererea de achitare a bărbatului pentru încălcarea ordinului de protecție, astfel că pe 16 octombrie 2020 l-a condamnat la 5 ani și 2 luni de închisoare.

Apelul salvator

Apelul declarat de inculpat la Curtea de Apel Oradea s-a dovedit a fi salvator pentru acesta. Instanța a acceptat schimbarea încadrării juridice a faptei din tentativă de omor calificat în loviri și alte violențe. În lipsa unor plângeri prealabile, Curtea a dispus încetarea procesului penal pentru această acuzație, astfel că sătmăreanul a scăpat de condamnarea de 5 ani de închisoare.

A rămas însă valabilă pedeapsa de 6 luni de detenție pentru încălcarea ordinului de protecție. Aceasta a fost considerată executată, pentru că instanța orădeană a dedus durata reținerii, a arestării preventive și a arestului la domiciliu, în total, mai bine de 7 luni.

Sentința este definitivă.

Partajează acest conținut:

Tags: condamnatCurtea de Apel Oradeafosta soțieîncetarea procvesului penalînchisoare
Previous Post

Ministrul Muncii: Semnătura electronică în contractele de muncă trebuie să devină treptat o regulă

Next Post

Un român condamnat pentru trafic de persoane va primi 5.000 de euro din partea Franței pentru că a fost EXTRĂDAT în România

Related Posts

Tribunalul Bihor trimite în judecată un inculpat acuzat că ar fi stocat și distribuit materiale explicite cu minori
Penal

Tribunalul Bihor trimite în judecată un inculpat acuzat că ar fi stocat și distribuit materiale explicite cu minori

by Ela Ardelean
8 decembrie 2025
Tâlhărie șocantă în Bihor: Femeie de 85 de ani îmbrâncită și jefuită! Ce pedeapsă a primit agresorul
Investigații

Tâlhărie șocantă în Bihor: Femeie de 85 de ani îmbrâncită și jefuită! Ce pedeapsă a primit agresorul

by Oros Carla
8 decembrie 2025
Coșmar într-un apartament din Bihor: trei bărbați au năvălit în casă și au pus cuțitul la gâtul victimei pentru 250 de lei!
Investigații

Coșmar într-un apartament din Bihor: trei bărbați au năvălit în casă și au pus cuțitul la gâtul victimei pentru 250 de lei!

by Oros Carla
7 decembrie 2025
Next Post
Avocatul Adrian Toni Neacșu: ”Vai de căruța noastră!”

Un român condamnat pentru trafic de persoane va primi 5.000 de euro din partea Franței pentru că a fost EXTRĂDAT în România

Articole recente

  • Cadavru carbonizat descoperit într-o mașină arsă lângă Oradea
  • Scandal violent în familie: Un bărbat ar fi intrat peste propriii copii cu o bucată de fier în mână
  • Orădenii întâlnesc o fostă câștigătoare a Euroligii! Adversarii au jucat ieri (luni 08.12) cu Crvena Zvezda
  • Golgheterii vor fi față în față! Ioan Hora vs Valentin Robu
  • Nikola Kocovici e nou fundaș al lui CSM Oradea; Vine dintr-un oraș care a dat lumii jucători legendari
  • Taxe rutiere schimbate radical din 2026: apare sistemul TollRo, iar rovinieta va depinde de nivelul de poluare
  • Tribunalul Bihor trimite în judecată un inculpat acuzat că ar fi stocat și distribuit materiale explicite cu minori
  • ÎCCJ: grila notarială din anul precedent devine reperul obligatoriu pentru evaluarea imobilelor
  • Tâlhărie șocantă în Bihor: Femeie de 85 de ani îmbrâncită și jefuită! Ce pedeapsă a primit agresorul
  • Lemn legal, acte ilegale! Bihorean prins cu un aviz falsificat pentru transport de lemne

Categorii

decembrie 2025
L Ma Mi J V S D
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« nov.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.