• Contact
  • Facebook
vineri, ianuarie 2, 2026
  • Login
BihorJust.ro
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic
No Result
View All Result
BihorJust.ro
No Result
View All Result
Caracatița proxeneților români din Europa. Tinere exploatate prin violență și vândute între traficanți

sursă foto: Poliția Română | DIICOT

Cetățean francez, cultivator de canabis în România. Își comanda unelte și îngrășăminte pe internet

Angajatele unei bănci, acuzate că au furat 270.000 de euro din conturile unor clienți

Caracatița proxeneților români din Europa. Tinere exploatate prin violență și vândute între traficanți

by Adrian Labos
13 februarie 2023
in Recomandate, Știri interne și externe
A A
176
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Patru persoane implicate în acțiunile unei grupări de traficanți de carne vie au fost reținute de procurorii DIICOT – Structura Centrală într-o anchetă întinsă în mai multe țări din Europa. Cei patru suspecți au acționat în Viena, unde tinere aduse din România sau Republica Moldova erau obligate să se prostitueze.

Persoanele reținute acum de procurorii DIICOT fac parte din gruparea vizată de nu mai puțin de 18 percheziții făcute în luna mai în România, Anglia și Austria. Atunci au fost depistate mai multe persoane bănuite că ar fi exploatat sexual 28 de tinere. Fetele erau racolate prin metoda ,,loverboy”, iar dacă se împotriveau exploatării erau constrânse fizic sau moral, susțin procurorii DIICOT.  

Pe 13 mai 2020, polițiștii din Serviciul de Combatere a Grupurilor de Criminalitate Organizată și procurori DIICOT au efectuat 16 percheziții în județul Giurgiu, ocazie cu care au dus la audieri 15 persoane pe care le suspectau de legături cu o grupare implicată în traficul internațional de persoane.

”În urma perchezițiilor (…) au fost ridicați și indisponibilizați 18.700 de lei, 4.300 de euro, 100 de dolari, precum și 8 autoturisme de lux, o autoutilitară și 6 ceasuri.  De asemenea, au fost depistate 4 pistoale cu muniție cu bilă și gaz, o pușcă cu aer comprimat – calibru 5,5, 23 de cartușe, 2 cutii de  muniție cu bile metalice, 2 macete, o sabie tip samurai, mai multe cuțite, 12 bancnote din cupiura 20 de lire sterline susceptibile a fi contrafăcute, aproximativ 2 grame de fragmente vegetale uscate de culoare verde oliv, bijuterii din aur, 57 de parfumuri și articole vestimentare susceptibile a fi contrafăcute, 19 telefoane mobile, 20 de cartele SIM, 5 laptopuri, 3 tablete, chitanțe pentru transferuri bancare, precum și alte înscrisuri”, au explicat polițiștii și procurorii DIICOT.

Concomitent cu descinderile  din România au fost efectuate două percheziții domiciliare în Viena și o percheziție în Huddersfield (Marea Britanie), în baza unor ordine europene de anchetă transmise de către procurorii DIICOT autorităților judiciare din cele două state.

”La percheziția efectuată în Marea Britanie au fost identificate  2 persoane de sex feminin, exploatate de către membrii grupării, mai multe telefoane mobile și medii de stocare. În urma activității derulate de către partenerii britanici, au fost identificați și arestați 2 membri ai grupării, care au fost depistați la adresa percheziționată”, au anunțat procurorii.

28 de tinere, recrutate în 8 ani

Ancheta în care au fost implicate și autoritățile judiciare din Austria, Cipru, Germania și Marea Britanie a scos la iveală faptul că gruparea și-a început activitatea în anul 2012. Atunci, liderul grupului ar fi dezvoltat legături infracționale cu persoane din România, Austria, Germania, Anglia, Cipru, Elveția și Turcia pe care le-ar fi cooptat într-o organizație specializată în proxenetism, trafic de persoane, contrabandă și spălarea banilor.

”Începând cu anul 2012 și până în prezent, membrii grupării ar fi recrutat 28 de persoane de sex feminin, în special prin metoda „loverboy”, pe care le-ar fi plasat în diverse orașe de pe teritoriul Europei, în scopul practicării prostituției și obținerii de foloase materiale. În alte cazuri, liderul grupării ar fi recrutat tinere vulnerabile, cu o situație materială și familială precară, provenind din medii defavorizate, pe care le cointeresa material în vederea deplasării și practicării prostituției în străinătate”, au aflat anchetatorii.

Fetele traficante au fost determinate prin diverse metode să creadă că le sunt îndatorate proxeneților, motiv pentru care trebuia să presteze servicii sexuale contra cost în beneficiul lor, chiar dacă își achitaseră demult eventualele obligații existente. De exemplu, tinerele primeau bani cu împrumut, li se plătea chiria sau costul anunțurilor pe site-uri de profil ori li se ofereau cadouri, de cele mai multe ori bijuterii.

Se întâmpla ca suspecții să aibă relații de concubinaj cu victimele, iar copiii pe care îi aveau împreună erau îngrijiți de rude ale membrilor grupării. ”În acest fel tinerele erau determinate să continue activitatea de prostituție în beneficiul foștilor concubini”, explică investigatorii.

Violența fizică și cea verbală nu lipseau din arsenalul proxeneților, care nu ezitau să le folosească dacă fetele nu le aduceau suficienți bani, refuzau să se prostitueze ori încercau să anunțe autoritățile. ”Membrii grupării fie recurgeau la amenințări directe sau prin intermediul rețelelor sociale cu aplicarea de corecții fizice victimelor sau membrilor familiei acestora, fie procedau efectiv la agresarea lor fizică”, au aflat procurorii DIICOT.

Profitul grupării depășește 1 milion de euro

Există date că suspecții își vindeau unul altuia victimele, cu sume cuprinse între 5.000 și 8.000 de euro. În plus, pentru a rezolva neînțelegerile legate de astfel de tranzacții, membrii grupării apelau la forme de justiție paralelă, realizate în interiorul grupării, prin care se stabileau regulile ce urmau a fi respectate de cei implicați în aceste așa zise litigii.

”Pentru a crea impresia unei afaceri legale care să justifice veniturile financiare dobândite în mod ilicit, liderul grupării și membrii familiei sale administrau o întreprindere familială sub paravanul căreia s-ar fi realizat și activități infracționale din sfera contrabandei calificate cu aur achiziționat din Turcia”, au arătat anchetatorii DIICOT.

De asemenea, un alt membru al grupării, care acționa pe teritoriul Marii Britanii, este bănuit că a încercat să pună pe piață bancnote de 20 de lire sterline falsificate.

În urma cercetărilor au rezultat indicii că, de la data inițierii activităților infracționale și până în prezent, membrii grupării ar fi obținut un profit ilicit de aproximativ 1.115.000 de euro.

Banii obținuți din prostituție în străinătate erau transferate în România prin intermediul altor membri ai grupului.

Partajează acest conținut:

Tags: Austriagrupare infracționalăMarea Britanieperchezițiiprostitutieproxenetismrețineritrafic de carne vie
Previous Post

Cetățean francez, cultivator de canabis în România. Își comanda unelte și îngrășăminte pe internet

Next Post

Angajatele unei bănci, acuzate că au furat 270.000 de euro din conturile unor clienți

Related Posts

Bărbat condamnat la 5 ani de închisoare pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat iubita în piept
Penal

Bărbat condamnat la 5 ani de închisoare pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat iubita în piept

by Ela Ardelean
11 decembrie 2025
Bărbat condamnat la 12 ani de închisoare după ce a încercat să-și ucidă vecinul și copilul de doi ani cu mașina
Drept

Bărbat condamnat la 12 ani de închisoare după ce a încercat să-și ucidă vecinul și copilul de doi ani cu mașina

by Ela Ardelean
5 noiembrie 2025
Camerele video devin radare fixe care calculează viteza medie a șoferilor
Juridic

Camerele video devin radare fixe care calculează viteza medie a șoferilor

by Ela Ardelean
4 noiembrie 2025
Next Post
Angajatele unei bănci, acuzate că au furat 270.000 de euro din conturile unor clienți

Angajatele unei bănci, acuzate că au furat 270.000 de euro din conturile unor clienți

Articole recente

  • Asistența juridică obligatorie a persoanei vătămate minore în procedura audierii | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • De la instituții la comunitate: noul serviciu social care promite autonomie pentru persoanele cu dizabilități
  • Peste 36.000 € dispăruți! Femeie din Oradea, condamnată după ce a golit contul unei bătrâne
  • Scandal uriaș într-o școală din Oradea: părinți care au intrat cu forța în clasă, bătaie între eleve și daune de 10.000 de lei
  • Plângere împotriva soluţiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • RIL al PÎCCJ referitor la recuperarea onorariului de succes al avocatului de la partea care a pierdut procesul
  • George Tătar: „Le mulțumim tuturor pentru susținere; La mulți ani; Hai FC Bihor!”
  • Incendiu la restaurantul Rivo: Pompierii au intervenit de urgență pe Aleea Ștrandului
  • Respingerea ca tardivă a cererii de încuviințare a probelor formulată în fața instanței de judecată | JURISPRUDENȚĂ ÎCCJ
  • Epuizarea profesională definită legal pentru prima dată: ce se schimbă pentru angajați și angajatori

Categorii

ianuarie 2026
L Ma Mi J V S D
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« dec.    

Legaturi utile

  • Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa
  • Uniunea Națională a Barourilor din România
  • Baroul Bihor
  • Baroul Satu Mare
  • Ministerul Justiției
  • Ministerul Public
  • Consiliul Superior al Magistraturii
  • Înalta Curte de Casație și Justiție
  • Avocatul Poporului
  • Uniunea Națională a Notarilor Publici
  • Direcția Națională Anticorupție
  • DIICOT

Colaboratori

Categorii

Arhive

  • BihorJust
  • Contact
  • Declinarea responsabilității
  • Despre noi
  • Facebook
  • Flux – Noutăți la zi
  • Politica de confidentialitate
  • Termeni și condiții
  • Slide Anything Popup Preview

© 2020 BihorJust.ro

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Flux – Noutăți la zi
  • Procese
    • Penal
    • Civil
    • Contencios
    • Comercial
    • Muncă
    • Insolvență
  • Jurisprudență
    • CCR
    • RIL-HP
    • Penal
    • Civil
  • Investigații
  • Opinii & Analize
  • Avocatură
    • Carieră
    • Etică
    • Piață
  • Interviu & Video
    • Invitatul săptămânii
    • Video
  • Ghiduri
    • Educație juridică
  • Știri non-juridic
    • Administraţie
    • Cultură
    • Economie
    • Evenimente
    • Educație
    • Politică
    • Știri interne și externe
    • Sănătate
    • Social
    • Sport
    • Gura pamfletarului
    • Arhiva
    • Anunțuri
  • Info Trafic

© 2020 BihorJust.ro

Confidențialitate și cookie-uri: acest sit folosește cookie-uri. Dacă continui să folosești acest sit web, ești de acord cu utilizarea lor. Pentru a afla mai multe, inclusiv cum să controlezi cookie-urile, uită-te aici: POLITICĂ COOKIE-URI.